Tesla, neden 1.1 milyar avroluk AB fonunu istemedi

Elon-Musk-törene-çağrılmadı

Uzun yıllar zarar ettikten sonra, kara geçen ve son iki yılda da dünyanın en değerli otomotiv şirketi haline gelen TESLA, Avrupa Birliği’nin 1.1 milyar avroluk desteğini istemedi. Bu kadar ciddi bir desteği kabul etmeyen Elon Musk’ın ne düşündüğü anlaşılmaya çalışılıyor. Elon Musk ve Tesla, neden 1.1 milyar avroluk AB fonunu istemedi sorusuna şimidilik iki cevap var.

Bunlardan ilki ABD’de kullandığı bir krediyi erken kapattığı için aldığı ceza. Bilindiği gibi kullanılan bir kredi ödenmezse ceza normal kabul ediliyor. Fakat erken kapatma da ceza nedeni, bu gözden kaçıyor.

İkinci teori ise Alman otomotiv yayını AutomobilwWoche.com tarafından haberleştirildi.

Tesla'dan-yine-rekor-kar

Tesla, dev teşviği reddetti

Yazıda şu görüşlere yer verildi:

Federal Ekonomi Bakanlığı ve Tesla’nın Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Grünheide’deki pil fabrikası için milyarlarca dolarlık olası hükümet fonlarından şaşırtıcı bir şekilde feragat etti. E-araba üreticisinin henüz bunun için herhangi bir neden belirtmemesi, spekülasyonlara yol açtı.

Ancak, “Financial Times”ın şimdi bildirdiği gibi Tesla, görünüşe göre AB finansmanı için önemli bir gereksinimi karşılayamıyor. AB kurallarına göre, finanse edilen bir proje, yeni bir teknolojinin “ilk endüstriyel uygulaması” olmalıdır. Bu durumda, öncelikle Grünheide’deki sübvansiyonlu yerde kullanılmalıdır.

Alman Gigafactory için bekleyen onay nedeniyle Tesla, muhtemelen pil üretimine önceden başka bir yerde başlayacak. Projedeki gecikme nedeniyle Tesla, pil fabrikası için finansmanı reddetmek zorunda kaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz