Tesla yeni fabrikası için yer bakıyor

22 Mart 2022 tarihinde CEO Elon Musk tarafından Berlin yakınlarında açılan; Avrupa’daki ilk Tesla fabrikası 2 ayda büyüme hesaplarına başladı. Yılda 1 milyon Model Y üretme planları, fabrikanın genişleme projesinde ana fikri oluşturdu. Elektrikli araç üreticisi, gerekli belgeleri yetkili makamlara teslim etti. Ancak, büyüme planının uygulanmaya geçmesi birkaç yılı alacak.

Henüz üretim aşamalarının yavaş ilerlediği Tesla Berlin Gigafactory için gelecek büyüme yönünde olacak. Mevcut haliyle 300 hektar alana yayılan Berlin Gigafactory için 100 dönüm alan daha aranıyor. Yeni alanın mevcut tesisin yanında olması isteniyor.

Tesla’nın yeni arazi isteği yerel belediyeye iletildi. Fabrikanın yanındaki alanlar endüstriyel alan imarına sahip olmadığı için, yeniden imar planı değişikliği yapılması bekleniyor.

En ekonomik Tesla olan Model Y, Türkiye pazarına da önümüzdeki aydan itibaren ön sipariş alarak giriş yapacak bir yol haritasına sahip. Tesla Türkiye CEO’su Kemal Geçer, görevi devraldıktan sonra bunu bildirmişti.

Tesla Türkiye, Passat fiyatına elektrikli Model Y satacak

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.