Tesla’nın hız canavarına rakip çıktı

Xing Mobility Miss R adı veriliyor 

Xing Mobility adlı şirket, bütün hesaplarını şimdiden Tesla Roadster’i geçmek üzerine yapıyor. Çıta yüksek. Tesla, yeni elektrikli kamyonu Semi’yi tanıtacağım derken, bir anda dünyanın en hızlı hızlanan otomobilini ortaya çıkarıverdi. Bu sürpriz, otomotiv dünyasını şaşırttı ama bazıları bu sürprizlere hazırmış.

 İşte Tayvan kökenli bir şirketten, Amerikalı mucit Elon Musk’ın Tesla şirketine Briç diliyle  “Kontur” çekti. Bakalım Tesla bunu ciddiye alacak ve “Sürkontur” çekebilecek mi?

Tayvan Taipei merkezli bir otomasyon firması, Tesla Roadster’in henüz “kağıt üzerindeki” 1.9 saniyelik  0-60 mil hızlanma değerinin üzerine çıkarak, bu süreyi geliştireceklerini iddia etti.

Tayvan’dan çıkan bu cesur babayiğit çok büyük ve iddialı konuşuyor:
“1.8 saniye ile 0-60 mil hızlanmayı yakalayabiliriz.”

Tayvanlı firmanın mühendisleri “Melez bir yaratık” yapmak için yola çıktıklarını söylüyorlar. Bu “tehlikeli yaratığı” ortaya çıkarıp, dizginlerini bırakmak için kendilerine Koenigsegg One (1341 hp ) ve Agera RS’i referans aldıklarını da ekliyorlar.

Şasesine yarış otomobillerinin teknolojileri uygulanan Miss R, dört tekerleğindeki herbiri bağımsız dört elektrik motoru ile Tesla’nın 0-60 mil hızlanma değerini geliştirip, 1.9 saniyeden 1.8 saniyeye indireceklerini ve ek olarak Tesla’nın 0-124 mil hızlanma süresi olan 5.1 saniyelik süresinide geliştireceklerini iddia ediyorlar.

Tesla Roadster’in yeni rakibinin prototip görseline baktığımızda yeşil renginden ve öngördüğü güçlerden dolayı aklımıza “Hulk” geliyor.

Miss R’ın fiyatı

2019 yılında göreceğimiz ve sadece 20 adet üretilmesi planlanan Miss R‘ın fiyatının 1 milyon dolar civarında olması bekleniyor. Tabii bu arada Tesla Roadster’in fiyatının 250 bin dolar olacağını hatırlatalım. Tayvanlıların hesabı biraz şaşacak.

Tesla’dan güç canavarı Roadster: 0-100 hızlanması 1.9 sn

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.