Audi’den Tesla Model 3’e rakip geliyor

Audi, 2020 yılında üretime alacağı dört kapılı elektrikli spor otomobille ilgili ilk teaser görseli kamuoyuna açıkladı. Bu yıl içinde fuarlarda konsept olarak gösterilecek olan e-tron GT, Audi’nin tam elektrikli otomobil serisinde üçüncü model olacak.

Audi e-tron adıyla yola çıkardığı elektrikli modellerden e-tron SUV’yi bu yıl, e-tron Sportback’i ise 2019’da satışa sunacak. e-tron compact SUV ve e-tron SAV modelleri ise 2020’de yola çıkmaya hazır olacak.

Porsche Mission E ile kardeş

Audi e-tron GT, agresif, şık coupe tarzı bir sedan model olacak. Audi’nin halen R8’i ürettiği Boellinger Hoefe tesislerinde geliştirilecek e-tron GT, aynı zamanda Audi Sport serisi için amiral gemisi konumunda bulunacak. VW Group’un J1 premium elektrikli otomobil platformunda geliştirilecek e-tron GT, bu yılın sonunda piyasaya çıkması beklenen Porsche  Mission E sedanı ile ortak platformu kullanacak.

e-tron SUV fiyatı açıklandı

Audi, ilk tam elektrikli modeli olan e-tron SUV’un Almanya’da yaklaşık 80 bin avroya (100.000 $) mal olacağını açıkladı. Bu fiyat, kısa süre önce piyasaya sürülen Jaguar I-Pace Crossover’dan biraz fazla, olurken elektrikli otomobil akımının bağımsız öncüsü Tesla’nın Model X elektrikli SUV modeli Almanya’da 96.250 avrodan satışa sunuluyor.

Audi A6

7 yılda 20 elektrikli model geliştirecek

Audi 2025 yılına kadar yarısından fazlası tam elektrikli olmak üzere yaklaşık 20 elektrikli model geliştireceğini açıkladı. Bu arada tüm mevcut seri hibrit teknoloji ile donatılacak. Bunun ilk örneği ise Cenevre otomobil fuarında görücüye çıkan yeni A6  oldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.