Honda Türkiye’den büyük sürpriz!

Türkiye ekonomisi, Türk Lirası…

Kurdaki yükseliş ve oynaklık…

Artan otomobil fiyatları…

İhracat…

Konvertibilite…

TL’nin uluslararası kullanımı…

Daimler….

Mercedes Benz Türk…

Şimdi de Honda Türkiye…

Türkiye otomotivinin en büyük sıkıntılarından birini euro bağımlılığı ve euro karşısında TL’nin içine düştüğü durum oluşturuyor. Otomotiv şirketlerinin canını kur yakıyor. Tüketicinin de. ÖTV baskısı altındaki otomobil fiyatlarını euro belirliyor. Eurodaki artış ile düşük ÖTV’li otomobil neredeyse kalmadı.

Mercedes yaklaşık 4 yıl önce ithalat ve ihracatını Türk Lirası (TL) ile gerçekleştirme kararını açıklamıştı. O dönem daha sakin seyreden euro-TL kurunun son durumdaki oynaklığı da Mercedes’i bu kararından vazgeçirmemişti. Halen de yollarına TL ile devam ediyorlar. Almanya’ya faturalar TL olarak kesiliyor, para TL olarak transfer ediliyor. İthalat da TL ile yapılıyor.

Şimdi Mercedes’in yanına bir firma daha katıldı. Honda Türkiye geçen aydan itibaren ithalatını da ihracatını da TL üzerinden gerçekleştirmeye başladı…

3 ayda bir belirleniyor

Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer, Honda Motor Avrupa ile varılan anlaşma sonrasında tamamen TL’ye geçtiklerini açıkladı.

Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer

Geçtiğimiz hafta yapılan yeni Honda Civic Type R lansmanında görüştüğümüz Sümer, Honda Türkiye’nin yeni uygulama ile rahatladığını ve tüketicilere daha avantajlı fiyatla araç sunmaya başladığını söyledi.

Bundan sonra Honda Türkiye tüm ihracat ve ithalatını TL ile gerçekleştirecek. Türkiye’de ürettiği araçların karşılığını TL olarak faturalandırırken, ithalatı için de TL fatura ödeyecek. TL’nin uluslararası değişim ve dolaşımına katkıda bulunacak.

Bu durumda ithalat ve ihracatını TL’ye çeviren ikinci şirket ünvanını Honda Türkiye aldı.

İngiltere’de bütçeyi konuştu, Başkan garanti istedi

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de yapılan 6 aylık bütçe toplantısına katıldığını dile getiren Sümer, “Sunduğumuz bütçe konusunda Avrupa Başkanımız ve yönetim şunu böyledi: Bu bütçeyi nasıl tutturacaksınız. Tutturabilir misiniz? Yani biraz Türkiye ortamı güven telkin etmiyor. Biz de elimizdeki verilerle bütçenin tutturulacağını ama yeni ve etkili gelişmeler yaşanırsa bunun bütçe revizyonu getirebileceğini düşünüyoruz. Bizim toplantı sonrasında kur ABD’nin vize vermeyi durdurmasıyla fırladı ve sonra geriledi bile. Ortam dumanlı.” şeklinde yeni dönem çalışmalarını anlattı.

Bu planlama ve hedeflerin mart ayı sonuna kadar geçerli olduğunu hatırlatan Sümer, “Bizim için yıl marttan marta olan mali yıldır. Hesaplarımızı onun üzerine yapıyoruz. 2018 yılı hesapları ve bütçesi de 1 Nisan tarihinde başlayacak” dedi.

Honda Türkiye yıllık cirosu

Honda Türkiye’nin son cirosu 2 milyar 700 milyon TL. Bu cironun 1 milyar TL’si Türkiye’de üretilen Civic Sedan modelinin ve bazı Accord parçalarının ihracatından elde ediliyor. İthalat ve iç pazar satışları toplamı ise cironun kalan kısmını yani 1 milyar 700 milyon TL’lik bölümü oluşturuyor.

http://otoajanda.com/honda-civic-foto-galeri/

Bir Almodavar filmi gibi: Yeni Honda Type R hakkındaki her şey

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.