TOFAŞ 2020 yatırımı için 1 milyar 250 milyon TL dedi

Bursa’da Fiat marka araç  üretimi yapan Tofaş, 2020 ilk 6 ay bilançosunu açıkladı. Yılın ilk altı ayında 84 bin 500 adet araç üreten şirket, bu üretimin 48 bin adetten fazlasını ihraç etti.

Tofaş’ın çatısı altındaki Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo ve Jeep markalarının satışları 41 bin 115 adeti buldu. Bu rakam Türkiye otomotiv pazarının yüzde 16,2’sine denk geliyor.

TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, 2020 planlarında 150 milyon avroluk (1 milyar 250 milyon TL) yeni yatırım bulunduğunu, 50 milyon avroluk kısmını gerçekleştirdiklerini duyurdu. TOFAŞ 2020 yatırımı için 1 milyar 250 milyon TL dedi.

Yeni yatırımın sonbaharda güncellenecek Egea modeli için yapıldığı daha önce açıklanmıştı. Beklentide gözler yeni Doblo’nun yine Türkiye’de üretilmesine yönelik yatırımın açıklanmasında…

Şirketin ilk 6 aylık satış gelirleri 7,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde net karı ise 634 milyon TL’ye ulaştı.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “Yılın ilk yarısında 50 milyon Euro yatırım gerçekleştirdik. 2020 yılında toplam 150 milyon Euro’luk yatırım planlıyoruz” diye konuştu.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu

Şirketin tepe yöneticisinin açıklamısının devamı şöyle:  “Tofaş ’ta ürettiğimiz Egea, Doblo ve Fiorino modellerimizle iç pazarda başarılı sonuçlarımızı devam ettiriyoruz.

2019 yılını lider kapatan Fiat, yılın ilk altı ayında 39 bin 557 adet binek ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirdi ve tek başına yüzde 15,6 pazar payı elde etti.

Böylece Fiat markası yılın ilk yarısında da Türkiye’nin tercihi olmayı sürdürdü. Başarısında Tofaş Ar-Ge ’nin önemli pay sahibi olduğu Egea yine ülkemizin en çok tercih edilen modeli oldu.

Alfa Romeo ve Jeep markalarımız ise daralan pazarda satış hacimlerini korurken, pazar paylarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artırdı. Türkiye’de temsil ettiğimiz Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo ve Jeep markalarının satışları 41 bin 115 adet ile Türkiye otomotiv pazarının yüzde 16,2’sini oluşturdu.

Yıl sonunda pazarın 600-640 bin adet civarında kapanmasını öngörüyoruz. Yılın geri kalanında içinde bulunduğumuz şartlarda yine en iyi sonuçları almak için çalışmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini sürdürdü.

Pandemi döneminde 50 milyon Euro yatırım

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Planlarımızı uzun vadeli yapıyoruz. Koronavirüs’ün risklerinin devam etmesine ve ihracatımızın önemli bir bölümünü gerçekleştirdiğimiz Avrupa’da pazarın eski haline dönmesinin zaman alacak olmasına rağmen yatırımlarımıza ve yeni ürün çalışmalarımıza ara vermedik.

Yılın ilk altı ayında 50 milyon Euro yatırım gerçekleştirdik. Yıl sonuna değin toplam 150 milyon Euro’luk yatırım planlıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz