TOFAŞ FCA fabrikalarına Türkiye’den parça gönderecek

Rekabetçi kur söylemlerinin ihracata katkısı konuşulduğundan daha az biliniyor ama; TL’nin değersizliği ihracatta yeni bir kapı açıyor. TOFAŞ Fiat Chrysler Jeep (FCA) Türkiye’de üretilen yüksek kaliteli otomobil parçalarının; farklı otomobillerinde kullanılmasına olanak tanıyacak bir anlaşma yaptığını duyurdu. TOFAŞ, Türkiye’yi yedek parça üretim üssü haline getirebilir.

TOFAŞ’ın bu çalışması ile Türkiye’den tedarik edilecek otomobil parçaları, Fiat ve Chrysler’in dünyadaki diğer fabrikalarında üretilen otomobillerde kullanılacak. Böylece Türkiye tedarik endüstrisi ulaşamadığı ülkelerdeki satın alma operasyonlarına TOFAŞ üzerinden ulaşma imkanı kazanacak.
TOFAŞ’ın da çatısı altında bulunduğu FCA Grubu, İtalya’dan Polonya’ya, ABD’den Kanada ve Brezilya’ya kadar onlarca tesiste üretim gerçekleştiriyor.

15 tedarikçi firma FCA satınalmadan onay bekliyor

Konuya açıklık getiren Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Tedarikçilerimizin teknik yetkinlik ve rekabetçilik anlamındaki kabiliyetlerini bir süredir FCA ile paylaşıyorduk. Bu

kapsamda FCA’nın farklı fabrikalarında kullanılacak parçaların Türkiye’den satın alınmasına yönelik; teknik değerlendirme ve teklif çalışmaları için anlaşma sağladık. İlk etapta 15 farklı tedarikçimizle yürüttüğümüz sürecin satınalma kararı ile sonuçlanması halinde; yerli

tedarikçilerimize ilave ihracat fırsatı doğacak” diyerek, oluşturdukları platformun sonuç almaya balamak üzere olduğunu söyledi.

Türkiye’de üretilen otomotiv parçaları, ABD’den Kanada ve Brezilya’ya bir çok FCA fabrikasına gönderilecek

Türkiye’de üretilen parçalar, FCA fabrikalarında kullanılacak

Bu sürecin satınalma kararı ile sonuçlanması halinde yerli tedarikçiler için ilave ihracat fırsatı doğacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Pandemi süreci küresel tedarik zinciri yönetiminin yeniden gözden geçirilmesinin ve potansiyel bir dönüşümün tetikleyicisi oldu. Türkiye’nin avantajlı konumu ve tedarik sanayisinin kalitesi önemli fırsatları beraberinde getirebilir.

Bu bakış açısıyla, FCA ile Türkiye’deki tedarikçilerimizin teknik yetkinlik ve rekabetçilik kabiliyetlerini bir süredir paylaşıyorduk. Bu yöndeki çalışmalarımız sonucunda, belirli parçaların teklifi için FCA ile beraber çalışmak üzere anlaştık.

Bu çalışmayı, Tofaş’taki üretimden bağımsız olarak, tedarikçilerimize ilave ihracat hacmi yaratmak ve FCA’ya fayda sağlamak adına yapıyoruz.” bilgisini verdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.