TOFAŞ 4 günde üç vardiya üretim yerine, 6 günde iki vardiyayla üretecek

Türkiye otomotivi için iç pazarda ve ihracattaki düşünün etkileri görülmeye başladı. Ülkemizin en büyük otomotiv şirketlerinden TOFAŞ, haftanın 4 günü üç vardiya üzerinden yaptığı üretimi, 28 Nisan itibarıyla 2 vardiyaya indirecek.

Bursa Ticaret Odası Başkanı İbrahim Burkay, konuyla ilgili bir değerlendirme yaptı. Burkay, 2 vardiya üretimin haftanın 6 günü üretim yapacağını söyledi.

TOFAŞ’ın ekim ayından bu yana askerlik ve gönüllü işten ayrılma gibi nedenlerle iyten ayrılanların yerine yeni çalışan alımı yapılmadığı biliniyordu.

Şirket yine geçtiğimiz yılın ekim ayında üçüncü vardiyayı korumak adına üretime 7 gün ara vermek zorunda kalmış ve söylenti vaziyetinde eleştirilere maruz kalmıştı.

TOFAŞ, halen Fiat için Egea, Doblo, Fiorino modellerinin değişik versiyonlarını üretiyor.

1 Ekim 2018’de sinyal gelmişti

İşte geçen yılki bugünkü haberin sinyali o açıklama

Avrupa pazarında son durum

Aslında Türkiye iç pazarında yaşanan büyük daralma Türkiye’deki otomotiv şirketlerinin önünü karartmıştı. 2018 yılında ihracata sarılan sanayi, 2019 ile birlikte burada da gerilemeye başladı.

Otoajanda.com olarak 17 Nisan tarihinde Avrupa otomotiv pazarının son bilgilerini haberimizde paylaşmıştık. Ülke bazında detayları görmek için linkteki haberimize bakabilirsiniz.

Almanya gibi en büyük otomotiv pazarında bile gerileme söz konusuydu.

TOFAŞ’ın ana ihracat yaptığı İtalya’da da işler beklendiği gibi gitmiyor. Egea’nın ilk çıktığı dönemdeki atağı da artık durulma sürecinde. Elektrikli ve hibrit araç pazarındaki yükseliş de konvansiyonel araç pazarını kötü etkiliyor.

Ticaretin ve ekonominin gidişatı hafif ticari araç satışlarını da olumsuz etkiliyor. KOBİ tarzı işletmelerin temel aracı Doblo ve Fiorino da pazara paralel kan kaybediyor.

Otomotiv endüstrisinde beklentiler

TOFAŞ’ın açıkladığı vardiya azaltma kararı sektörün bu yılki ikinci kötü haberi olarak kayıtlara geçiyor. Honda Türkiye de fabrikasını 2021 yılında kapatacağını açıklamıştı.

Bu arada Sözcü’nün haberine göre TOFAŞ, çalışan sayısını da 9 binden 7 bine güncelledi.

Önceki İçerikBu da başka bir muayene sahtekarlığı
Sonraki İçerikTürk tasarımcıdan elektrikli Tesla pickup
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz