Tofaş üretime ara veriyor haberine açıklama geldi

Tofaş üretime ara veriyor haberlerine açıklama geldi. Bugün medyada yer alan haberlerde Tofaş’ın Ekim ve Kasım aylarında 5 haftada 4 gün, 1 haftada da 3 gün üretim yapacağı; ayrıca 1 hafta ise üretime ara verilmesi planlandığı yer alıyordu. Tofaş KAP açıklamasında “Basın-yayın organlarında, Şirketimizin çalışma sürelerini ve üretim adetlerini önemli ölçüde azaltacağı yönünde haberler çıkmıştır. Planlanan mevcut üretim takvimimize göre yılsonu üretim beklentimiz, 31 Temmuz 2019’da faaliyet raporumuzda paylaşılan 2019 yılına ilişkin beklentilere paralel olup; Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte herhangi bir gelişme bulunmamaktadır.” ifadeleri yer aldı.

İhracat rakamları iyi olmasına rağmen iç pazardaki daralma gözleri üretim yapan fabrikalara çeviriyor. Türkiye’nin 4. büyük sanayi kuruluşu olan ve yıllık 450 bin otomobil üretim kapasitesi bulunan Tofaş; Ağustos ayında fabrikada planlı bakım ve revizyon çalışmaları için 21 gün üretime ara vermişti. Tofaş fabrika üretim gün bazlı da olsa ara verecek mi?

Tofaş daha önceki KAP açıklamalarında ilk yarı sonrası iç pazarda hafif araç pazarı beklentilerini aşağı yönde revize ettiğini açıklamıştı. Ayrıca, yenileme ve modernizasyon yatırım harcamalarının tekrar gözden geçirildiğini; 2019 yılı için planlanan yatırım miktarında hafif aşağı yönlü revizyon yapıldığı belirtilmişti. Egea ailesi için ise daha önce açıklanan facelift yatırımında bir revizyon söz olmadığı ifade edilerek şunlar dile getirilmişti;

“Egea / Tipo projesinin süresi 2024 yılsonuna kadar uzatılmıştır. İlk yatırım planında 2015-2023 dönemi için hedeflenen 1 milyon 300 bin adet üretimin bugüne kadar yaklaşık 530 bin adedi gerçekleşti. Yeni yatırımın da katkısıyla 2015-2024 yıllarını kapsayan proje süresince yaklaşık yüzde 70’i ihracat pazarlarına yönelik olmak üzere toplam 1 milyon 450 bin adet üretim hedeflenmektedir. Bu kapsamda önümüzdeki aylarda başlanmak üzere 2020 yılsonuna kadar yaklaşık 225 milyon Amerikan Doları yatırım yapılması öngörülmekte olup, yeni araçların üretimine 2020 yılının son çeyreğinde başlanması planlanmaktadır. Yeni versiyonların üretimine 2020 yılı dördüncü çeyreğinde başlanması öngörülmektedir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.