TOFAŞ üretimi Doblo sayısı 2 milyonu geçti

Üretimine 2000 yılında başlanan Fiat Doblo‘nun TOFAŞ bantlarından çıkış adeti 2 milyon adeti geçti. TOFAŞ, 19 yılda 2 milyonuncu Doblo’yu banttan indirdi. TOFAŞ üretimi Doblo’nun yanı sıra Egea / Tipo ve Mini Cargo / Fiorino modelleri hem Türkiye hem de dünya yollarında dolaşıyor. Şirketin 50 yıllık tarihindeki toplam üretimi 6 milyonu geçti. Bunun üçte biri Doblo oldu. Türk otomotiv üreticisi için Doblo’nun ne anlama geldiğini şirketin üst yöneticisi (CEO) Eroldu değerlendirdi.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Tofaş, uluslararası pazarlara sunduğu araçlarla, ülkemizi küresel ölçekte başarıyla temsil ediyor. Hafif ticari araç segmentindeki kilit oyuncumuz

TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu: “Doblo sayesinde yeni yatırımlar Bursa’ya kazandırıldı”

Doblo, Tofaş için büyük bir gurur kaynağı ve Türkiye otomotiv tarihinin önemli bir kilometre taşı. 2000 yılından bu yana fabrikamızda üretilmekte olan Doblo; Türkiye’nin küresel ticari araç üretim üssü olmasında önemli rol üstlendi ve 19 yıldır aralıksız ülke ihracatımıza katkı sağlamaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Tofaş üretimi Doblo macerası 2000’de başladı

Bursa merkezli otomotiv üreticisinin Türkiye’den dünya yollarına çıkmak üzere başlattığı Fiat Scudino kod adlı Doblo projesi, iki milyonuncu üretim rakamını geride bıraktı.

Bu süreçte Elektrikli Doblo da hazırlandı, Vakko tarafından kullanılıyor.

Şirketin 50 yılın üzerindeki tarihçesinde toplamda 6 milyonuncu aracı ürettiği bilgisini veren CEO Cengiz Eroldu, “Tofaş’ın Ar-Ge ve ‘Dünya Klasında Üretim’ standartlarındaki yetkinliklerinin önemli bir göstergesi olan Doblo; 19 yıldır Türkiye’de büyük ilgi görürken, dünyanın pek çok ülkesinde de kullanıcıların tercihi oldu. Segmentinin yaratıcısı olmasının haricinde; fikri ve sınai hakları da Tofaş’a ait olan Doblo’nun mevcut neslinin geliştirilmesinde Tofaş çalışanları önemli sorumluluklar aldılar. Doblo projesindeki deneyimlerimizin şirketimizin yeni projeleri fabrikamıza çekilebilmesinde önemli etkisi oldu” dedi.

2 milyon Doblo’nun 1,5 milyonu ihraç edildi

Eroldu, açıklamasını Doblo ihracatı hakkında bilgi vererek tamamladı: “Üretimi 2 milyon adedi geçen Fiat Doblo’nun yaklaşık 1,5 milyon adetini ihraç etme gururunu da yaşıyoruz. ABD’den Avrupa’ya, dünyanın pek çok farklı ülkesinde güvenle kullanılmakta ve 4 nesildir tüketicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor”.

2021 Doblo’nun yeni neslinin 2020 yılı sonunda veya 2021 yılı başında Türkiye’de üretilip üretilmeyeceği tartımaları da geride kalmışa benziyor. Henüz bu konuda resmi açıklama yapılmasa da şirkete yakın kaynaklar, işin olduğunu belirtiyorlar. Analistler de Borsa İstanbul’daki Tofaş hisselerinin son dönemde bu içerikle hareketlendiğine dikkat çekiyorlar.

Fiat Doblo Hakkında:

Fiat’ın hafif ticari araç sınıfında yenilikçi bir araç üretme kararına 1990’lı yılların sonunda karar verilmişti. Üretimi Eylül 2000 tarihinde başladı. Fiat’ın İtalya dışında tek bir ülkede üretilecek ilk modeli oldu.

İlk yılında 100 bin adet Doblo bantlardan indi ve rekora imza atıldı. İlk yılında 90 bin Doblo 43 ülkeye ihraç edildi. Türkiye otomotiv tarihinin en büyük ihracat ataklarından biri gerçekleştirildi. 2001’de Avrupa ülkelerinin tamamının yollarına çıkan Doblo, o dönemde Tofaş’ın toplam ihracatının yüzde 83’ünü oluşturdu. Doblo, 2001 ve 2002 yıllarında Türkiye’nin ihracat şampiyonu oldu.

2006 yılında Doblo’nun ikinci neslinin üretimine başlandı. 2014 yılında, Tofaş’ın, Kuzey Amerika ve Kanada pazarlarına uyarladığı Doblo’nun gönderimine start verildi. Fiat Doblo, Amerika’da “Ram” markası altında “ProMaster City” ismiyle satışa çıktı.

Üretiminden bu yana geçen 19 yılda Doblo’nun 4 nesli dünya yollarına çıktı. 2 milyon adet üretildi, bu araçların 1,5 milyon adedi, dünyanın 80’den fazla ülkesine ihraç edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz