Tofaş’ın 6 aylık fazlası 321 milyon dolar oldu

 

 

Türkiye otomotiv pazarında 7 aylık veriler dün açıklandı. Buna göre Türkiye'de pazar küçülmeye devam ediyor. Satışların giderek düştüğü, özellikle hafif tcari araç pazarının aşırı küçüldüğü Türkiye'de Tofaş, önemli bir başarıya imza attı.

Yılın ilk 6 ayında 106 bini geçen üretim yapan Bursa'daki şirket, bunun yüzde 71'ini ihraç ederek, 1.1 milyar dolar ihracat gelirini cirosuna yazdı.

İşte Tofaş'ın bu yılın ilk 6 ayındaki performans rakamları:

 

Tofaş, bu yılın lik 6 ayında net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,3 arttırdığını açıkladı.

 

Ocak – Haziran 2014 döneminde 3.5 milyar liralık satış geliri elde eden Tofaş, sektördeki daralmaya rağmen, geçen yılın aynı dönemindeki cirosunu korudu.

 

3 milyar 495 milyon TL satış gelirine ulaşan Tofaş, ilk 6 aylık dönemde 226 milyon TL’lik yatırım harcaması gerçekleştirdi.

 

Tofaş, dengeli iç pazar ve ihracat performansıyla ve teşvikli yatırımların vergi etkisinin şirket kârına olumlu katkısıyla, net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,3 arttırarak 268,6 milyon TL’ye yükseltti.

 

Pazar payı yüzde 12'ye yaklaştı

 

Tofaş, bu yılın Ocak – Haziran döneminde, bünyesindeki Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Maserati ve Ferrari markalarıyla binek ve hafif ticari araç olmak üzere, toplam 33.422 adetlik perakende satış gerçekleştirerek iç pazarda yüzde 11,6’lık pay elde etti.

 

Hafif ticaride küçülme yüzde 27'de kaldı

 

Geçen yıla oranla toplamda yüzde 32 oranında daralma yaşanan hafif ticari araç pazarında ise 6 aylık dönemde 16.730 adet araç satışı ve yüzde 27,4’lük pazar payıyla liderliği elinden bırakmadı.

 

Üretimi 6 ayda106 bini geçti

 

Yılın ilk yarısında 106.974 adetlik üretime imza atan Tofaş aynı dönemde 75.670 adetlik  ihracat gerçekleştirdi.

Üretiminin yüzde 71’ini ihraç ederek bu alandaki istikrarlı performansını da  sürdüren Tofaş’ın, 6 aylık dönemdeki ihracat geliri 1,1 milyar dolara ulaştı.

Tofaş 2014’ün ilk 6 ayında 321 milyon dolarlık dış ticaret fazlası elde etti.

 

 

İhracat rotaları artıyor

 

Tofaş, önümüzdeki yakın dönemde Doblo modelini yenilereyerek, ABD ve Kanada'ya ihraç etmeye de başlayacak. 

 

Tofaş CEO'su Kamil Başaran, yeni döneme ilişkin olarak ise hatırlatmalarda bulundu:

“Önümüzdeki yakın dönemde Doblo ile Kuzey Amerika ve Kanada gibi, bizim için yeni bölgelerde faaliyetlerimize başlayacağız. Ertesinde, fikri sınai hakları bize ait olan binek otomobil projemizi hayata geçiriyor olacağız. Süregelen yatırımlarımız ve artan ihracat rotalarımızla bugün olduğu gibi ileride de ülke ekonomisine ve Tofaş’ın paydaşlarına değer yaratmaya devam edeceğiz. Otomotiv, ihracattaki başarılı ivmesi ile Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olmaya devam ediyor. İçinde bulunduğumuz koşullar tüm sektör için yılın ikinci yarısının daha verimli geçeceğinin sinyallerini veriyor” dedi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.