TOFAŞ’ın çocuğu Fiat Doblo üretimi İspanya’ya gitti

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

TOFAŞ’ın ana ortağı FIAT’ın da çatısı altında olduğu Stellantis Grubu, Türkiye otomotiv sektöründeki köşe taşı modellerinden biri için kritik kararını açıkladı. 1999 yılında Scudino kod adıyla Türkiye’de ortaya çıkan ve resmi adı Doblo olarak açıklanan TOFAŞ’ın çocuğu yeni neslinde İspanya’da üretilecek. Fiat Doblo üretimi yaklaşık 22 yıldır kesintisiz devam ediyordu.

2027 yılında Fiat tam elektrikli olacak

Yıllık üretimi yaklaşık 50 bin adetlere gerileyen Doblo, kardeşi Fiorino gibi tasarımdan parçalara yüksek yerlilik oranına sahipti. TOFAŞ’ın Stellantis Grubu’nda en önemli ve kaliteli üretim yapan iki tesisten biri olması, gelecek yeni modelin de önünü açacak değerlendirmesi yapılıyor.

TOFAŞ, Stellantis’e yeni bir öneride de bulundu. Eğer kabul görürse, EMEA (Doğu Avrupa ve Akdeniz Bölgesi ülkeleri) ile Kuzey Amerika pazarı için mevcut Doblo üretimi devam edecek.

Belma Toprak Sönmezler: Doblo, Sende çok emeğim var

Fiat Doblo üretimi sona erişi KAP’A bildirildi

TOFAŞ’tan KAP’a (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) bir açıklama gönderildi. Açıklamada şu bilgiler yer alıyor:

FIAT (Stellantis Grubu) tarafından, 6 Haziran 2022 tarihli basın açıklaması ile Yeni Fiat Doblo modelinin, Stellantis’in İspanya’daki Vigo fabrikasında üretileceği kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Diğer taraftan, 23.10.2020 tarihli şirketimiz özel durum açıklamasında 2022 yılı sonuna kadar TOFAŞ fabrikasında devam edeceği açıklanan mevcut Fiat Doblo modelinin üretiminin ihracat pazarlarından gelen talep doğrultusunda Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yıl sonuna kadar uzatılması dahil, Tofaş fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmeler devam etmekte olup, kesinleşen önemli bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

2000 yılından beri Bursa’da üretimi yapılan hafif ticari araç Doblo, bugüne kadar toplam 2 milyon adetten fazla üretildi.

Boşalan kapasitenin daha yüksek katma değerli bir başka modelle dolacağı söylenebilir. İsim hakkı dahil tasarımı da Türkiye’de yapılan Doblo üretiminin İspanya fabrikalarına kayması üzüntü yarattı.

 

Önceki İçerikOtomotiv Meydanı: İkinci el motosiklet fiyatları sıfırı geçti!
Sonraki İçerik2022 Türkiye’de Yılın Otomobili Hyundai Tucson oldu
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz