TOFAŞ’ın dev yatırımının getirisi belli oldu

 

TOFAŞ dün ağır misafir konuk etti. Başbakan ve yardımcısı ile bakanlar Bursa'da TOFAŞ'ın Amerika'ya ihracat törenine katıldılar.

Ev sahibi TOFAŞ CEO'su Kamil Başaran da bir konuşma yaptı.

Başaran, TOFAŞ açısından yeni yatırımların devreye girmesiyle 7 yılda 24 milyar dolarlık ihracat geliri elde edeceklerine vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Dünyanın en zorlu  pazarlarından otomotivin doğduğu ülkeye, Amerika'ya ihraç etmeyi  başardık. Bugün uğurladığımız Doblo Amerikalılarımız, Kuzey Amerika'da  RAM markasıyla Promaster City ismiyle piyasaya sunulacak. Amerika'ya 2021 yılına  kadar 175 bin adet ihracat yapacağız. Önümüzdeki yıllarda Türkiye ile dünya pazarlarına sunmaya hazırlandığımız tüm yeni araç yatırımlarımızla ülke ekonomisine istihdamda daha fazla kalıcı Ar-Ge ve katma değer yaratmaya devam  edeceğiz. Bu dönemde yapacağımız 2 milyar dolarlık üretim yatırımla 7 yılda 24  milyar dolar tutarında bir ihracatı garanti ediyoruz"

TOFAŞ'ın mevcvut performansı ne idi?

Daralan Avrupa pazarı da dahil toplam ihracatını yüzde 3 artıran şirket, 160 bin araç ihraç ederek 512 milyon dolar dış ticaret fazlası vermişti.

Tofaş, 2013 yılı net satış geliri 7 milyar lira, net kârını ise 434 milyon lira olarak açıkladı. 2013’te ürettiği 240 bin araçla Türkiye’deki toplam araç üretiminin yüzde 22’sini tek başına gerçekleştiren şirket, temsil ettiği Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarıyla 2013 yılında 100 bin 441 adet araç satışıyla iç pazardan yüzde 12 pay almıştı.

TOFAŞ bu yıl 150 bin araç ihracatı ve 220 bin araç üretimi hedefliyor.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.