TOGG Farasis ile sahada, en iyi elektrikli araç pil üreticileri Asya’da!

Çalışma prensipleri açısından içten yanmalı motorlara göre daha yalın bir mekanik sistem ve montaj olanağına sahip olan elektrikli araçlar (EV); alternatif olmaktan çıkarak, üreticilerin önceliği haline geldi.

Aynı zamanda, tüketicilerin ilgisini çekmeye devam ederken, araç bataryaları başlı başına yıllık 27 milyarlık dolar hacmi olan bir pazar boyutuna ulaştı. Piyasanın en iyi elektrikli araç pil üreticileri ve yeni girişimler hızla büyüyen pastadaki payını artırmaya çalışıyor.

Vestel fabrikasını 30 milyon avroya aldı, Avrupalı markalara elektrikli araç pili üretecek.

Elektrikli araçlara yönelik yüksek talep, pil üreticilerinin kârlarını da artırdı ve TOGG’un da Farasis ile ortak yer alacağı pazarda güçlü bir rekabete yol açtı. Sektör uzmanlarına göre; elektrikli araç batarya pazarı 2027 yılına kadar 127 milyar dolara ulaşabilir.

En iyi elektrikli araç pil üreticileri Asya’da

Dünyanın en büyük otomotiv pazarı Çin, Toyota, Hyundai gibi otomotiv devlerinin bulunduğu Japonya ve Kore elektrikli araç bataryası üretiminde merkez haline gelmiş durumda. Pazar payına göre en iyi 10 pil üreticisinin hepsinin merkezi Asya ülkelerinde yer alıyor.

SNE Research’ten alınan verilere göre, ilk üç pil üreticisi (CATL, LG ve Panasonic), elektrikli araç pil üretim pazarının yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor.

en iyi elektrikli araç pil üreticileri
Kaynak: SNE Research

LG, Avrupalı elektrikli araç üreticilerinin talebinin karşılayacak en önemli yatırımını Polonya’ya yaptı. Polonya’daki Vestel fabrikasını 30 milyon avroya satın aldı ve burayı elektrikli araç pil üretimine dönüştürüyor. Dönüşüm için Avrupa finans kuruluşlarından 1 milyar avroluk ucuz kredi almayı da ihmal etmedi.

Elektrikli araç pil üreticileri listesinin hakimi Çinliler oldu

Asya’daki rekabetin başını çeken Çinli Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL), 10 yıldan kısa bir sürede dünyanın en büyük pil grubu haline geldi.

Piyasa değeri yaklaşık 186 milyar dolar olan CATL; Tesla, Peugeot, Hyundai, Honda, BMW, Toyota, Volkswagen ve Volvo’ya lityum demir fosfat (LFP) pil tedarik ediyor.

Çin ayrıca; Warren Buffett tarafından desteklenen dördüncü en büyük pil üreticisi BYD, CALB ve Guoxuan gibi üretici firmalara da ev sahipliği yapıyor.

Asya’da rekabet çok!

Çinin en iyi üreticisi olan CATL, sıralamadaki ikinci ve üçüncü olan yerleşik oyuncular LG ve Panasonic ile zorlu bir rekabetle karşı karşıya.

100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Panasonic; Tesla ve Toyota ile başladığı elektrikli araç pili üretimine, Jaguar, Audi, Porsche, Ford ve GM markalarıyla devam ediyor.

yerli otomobil TOGG batarya

TOGG, Farasis ortaklığıyla en iyi elektrikli araç pil üreticileri arasına girebilir mi?

Amerika Birleşik Devletleri elektrikli araç pazarının güç merkezi olmaya ve Avrupa ülkelerinin Çin’e olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığı stratejik planlar adım adım devreye sokuluyor. Elektrikli araç sektörüne hızla adım atan TOGG da teknoloji geliştiren ve ekonomik değer yaratan önemli bir oyuncu olmak istiyor.

Halihazırda; Ionic Materials, QuantumScape, Sila Nanotechnologies, Sion Power ve Sionic Energy gibi ABD şirketleri yeni nesil pil teknolojisini geliştirmeyi ve büyümeyi hedefliyor. Farasis ve TOGG ortaklığıyla kurulan SIRO Silk Road Temiz Enerji Çözümleri San. ve Tic. A.Ş. de yerli batarya ve teknoloji üretimi yaparak bu rekabete ortak olacak.

Asya ülkelerinin domine ettiği batarya pazarında, henüz ABD ve Avrupa ülkeleri en iyi elektrikli pil üreticileri arasında yer almıyor. Ancak, SIRO gibi yeni girişimler ve ortaklıkların batılı ülkelerde hızlanmasıyla Türkiye ve benzeri ülkelerin listeye dahil olması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.