TOGG Gemlik Tesisi ‘ni Avrasya Tüneli müteahhiti inşa edecek

TOGG Gemlik Tesisi için üst yapı inşaat şirketini Avrasya Tüneli deneyimli şirketten yana verdi. Türkiye’nin otomobili TOGG 2022 yılına hazırlıklarını sürdürüyor. Bu alanda attığı adımlardan birini daha açıklayan TOGG, fabrika inşaatının müteahhitini de açıkladı.

TOGG Gemlik Tesisi’nin üst yapı inşaatını daha önce pek çok projeye imza atmış olan Yapı Merkezi tamamlayacak.

TOGG, daha önce, SUV ve sedan araçlarının prototipini göstermişti. Ayrıca batarya modülü ve batarya paketinin üretimi konusunda da Farasis şirketiyle işbirliği sağlamıştı.

Yapılan açıklamada “TOGG Yönetim Kurulu’nun belirlediği inşaat komitesi tarafından 16 şirket arasından tercih edilen Yapı Merkezi; endüstriyel yapılar alanındaki güçlü referanslarıyla TOGG Gemlik Tesisi’ni hayata geçirecek şirket olarak belirlendi.

Yapı Merkezi, İstanbul Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası arasındaki 5.4 km uzunluğundaki Avrasya Tüneli’nin müteahhiti olarak da biliniyor.

Zemin iyileştirme çalışmalarının son aşamaya geldiği TOGG Gemlik Tesisi’nde; Ocak 2021’den itibaren Yapı Merkezi tarafından üst yapı çalışmalarının başlatılması planlanıyor.

Yaklaşık bir yıllık sürede tamamlanması planlanan üst yapı çalışmalarının ardından TOGG Tesisi’nde, üretim ve montaj hatlarının kurulması ile, 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobilin battan indirilmesi planlanıyor. İşe alımların 2022 yılında başlayacağı TOGG Gemlik Tesisi’nde üretim kapasitesi 175 bin adede ulaştığında toplam 4 bin 300 kişiye istihdam sağlayacak.

TOGG Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOGG Gemlik Tesisi müteahhitinin belirlenme süreci hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Üst yapı inşaat şirketimizin belirlenmesi ile çok önemli bir aşamayı daha tamamladık. Her tedarikçiye eşit yaklaşma politikamıza uygun olarak en üst düzeyde şeffaflık sağlayarak elektronik ortamda açık ihale yöntemiyle gerçekleştirdiğimiz ihaleyi Yapı Merkezi kazandı.”

Projede Ocak 2021 itibarıyla yeni bir etaba geçileceğini söyleyen TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş ise; “En başında planladığımız gibi, hedeflerimize uygun şekilde ilerlemeye devam ediyoruz. TOGG Gemlik Tesisi, TOGG ekosisteminin en önemli unsurlarından biri olacak. Bu nedenle inşaatı gerçekleştirecek olan firmanın seçimini de tüm tedarikçilerimizde olduğu gibi objektif başarı kriterlerine göre gerçekleştirdik.” şeklinde açıklama yaptı.

İmza töreninde konuşan Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu da; “Bizim için çok büyük bir sorumluluk bu. Yapacağımız binalar otomobil yapım sürecini korumak için etrafını saracak ve üretim süreçlerinin hava şartlarından etkilenmemesini, deprem ve fırtına dahil doğa olaylarında dahi aksamadan üretimin gerçekleşmesini sağlayacak” dedi.

Rakamlarla TOGG fabrikası

  • Tesis 1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilecek ve tam kapasiteye ulaştığında 230 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.
  • 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobil banttan inecek.
  • 175 bin/yıl kapasiteye ulaşıldığında 4 bin 300 kişi istihdam edilecek.
  • TOGG Tesisi’nde çalışanların en az yüzde 30’u kadın çalışanlardan oluşacak.
  • Üretim başlangıcında yerlilik yüzde 51 oranında olacak.
  • 2025 yılında yerlilik oranı yüzde 68’e kadar ulaşacak.
  • 2030 yılına kadar 1 milyon adet TOGG hattan indirilecek.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.