TOGG ödenmiş sermayesini artırdı! İnan Kıraç ortaklıktan çıktı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), ödenmiş sermayesini artırdığını açıkladı. 31 Mayıs 2021 tarihli Olağan Genel Kurul toplantısında alınan karar ve TOGG esas sözleşmesi hükümleri çerçevesinde; ödenmiş sermayesinin tamamı daha önce yapılan sermaye avanslarının sermayeye ilave edilmesi suretiyle nakden 846.774.000 TL artırıldı.

TOGG ödenmiş sermayesini artırdı! Bir ortak katılmadı

Nakden 846.774.000 TL artan ödenmiş sermaye böylece, 150.000.000 TL’den 996.774.000 TL’ye çıkarıldı. Bu sermaye artırımı kararının ardından ortakların hisse dağılımında da değişiklikler olacağı söylendi.

Buna göre,

KÖK Ulaşım Taşımacılık A.Ş., kendi faaliyet alanlarını daraltma kararı alması nedeniyle sermaye artırımına katılmadı. Şirketin, TOGG’daki hisselerinin, pay sahipleri sözleşmesi çerçevesinde mevcut ortaklarca başlatılan satın alma süreci devam etmektedir. Süreç tamamlandıkça ilave bilgilendirme yapılacaktır.

TOGG Türkiye’nin otomobili dolandırıcılığı için önemli uyarı

TOGG’un ortaklarından olan Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu da KAP’a yaptıkları açıklamada hem KÖK Ulaşım’ın sermaye artırımına katılmadığı hem de bu üç şirketin TOGG’daki ortaklık payının yüzde 19’dan yüzde 23’e çıkarıldığı duyuruldu.

KÖK Grubu Kıraça Holding İnan Kıraç şirketidir. İnan Kıraç ve Kök Grubu’nun TOGG ortaklığından daha önce de ayrılacağı iddia edilmişti. Ama daha sonra bir genel kurulda babayiğitler İnan Kıraç’ın evine gitmişlerdi. Ayrıca temmuz 2020 tarihindeki temel atma törenine İnan Kıraç da katılmıştı.

Bu iki hareket ortaklığın devamı şeklinde yorumlanmıştı.

TOGG otomobil fabrikası inşaatı
Temmuz 2020’de yapılan temel atma töreninde TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, KÖK Grubu patronu İnan Kıraç’a bilgi vermişti.

Otoajanda Yorumu:

Bu “çıkışı” anlamak için biraz geriye gitmek gerekiyor. Karsan ve Sirena Marine gibi otobüs ve tekne üreten şirketlere sahip İnan Kıraç’ın patronluğundaki Kıraça Holding’in yüzde 45 hissesi Lüksemburg merkezli Slicolux’e aitti. Bu hisseler 2019 sonlarında SBK (Sezgin Baran Korkmaz) Holding’e geçmişti. İlerleyen süreçte SBK Holding’in yasalarla başının derde girmesi ve bu ortaklığın Kıraç tarafından istenmemesi ile yüzde 45 hisse geri alınmıştı. İnan Kıraç, yatırımlarını sadece kendisine ait şirketlerde sürdürme eğilimine ve sermaye yeterliliğine sahipti.

Elindeki nakiti SBK Holding’in Kıraça Holding hisselerini almakta kullanmıştı.

Bu durumda Kıraça Holding şirketi KÖK Grubu’nun TOGG sermaye artışına nakit ayırma şansı kalmamıştı.

Bu pozisyonun TOGG açıklamasına da yansıdığı görülüyor: “KÖK Ulaşım Taşımacılık A.Ş., kendi faaliyet alanlarını daraltma kararı alması nedeniyle sermaye artırımına katılmadı.”

Büyük olasılıkla babayiğitlikten “af istenirken” sermaye artırımına ayrılacak tutarın bütçelendirilemediği öne çıktı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.