Togg’dan yeni haber: T10X için dijital pasaport çıkartacak

Gemlik Kampüsü’nde geliştirdiği ürünü, otomobil değil de Akıllı Cihaz olarak tanımlayan Togg, İspanya’da blokchain etkinliğine katıldı. Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş bu yıl ikincisi gerçekleşen blok zinciri konferansı Avalanche Summit 2023 etkinliğinde konuştu. Karakaş, akıllı cihaza entegre dijital varlık cüzdanının içinde akıllı cihaz ve batarya pasaportlarının bulunacağını söyledi.

Pasaportlar ne işe yarayacak dersek: Bu çözüm ile kullanıcılar cihazın servis geçmişinden bakım bilgilerine kadar her türlü bilgiye anında ulaşabilecekler.

Burada hemen belirtelim, neredeyse bütün otomobillerde bu tür bilgilere araç üzerindeki elektronik beyin sayesinde ulaşılabiliyor. Burada yenilik sistemin Avalanche blok zinciri üzerinden ulaşılabilir olmasında.

Konuyla ilgili bilgi veren Karakaş, şunları söyledi:

“Bu cüzdanla kullanıcılar hareket halindeyken dijital varlıklarına erişme, bunları güvenli bir şekilde görüntüleme, saklama ve aktarma, blok zinciri tabanlı oyunları akıllı cihaz üzerinde oynayabilme dahil sınırsız sayıda kullanım senaryosuna sahip oluyor.

togg dijital pasaport

Seyahat halinde coin alım satımı ve araç bilgileri

Şimdi de bu cüzdan içinde ilk kez akıllı cihaz pasaportu ile batarya pasaportunu oluşturuyoruz. Kullanıcılar bu pasaport sayesinde blok zincir üzerinden cihaz parçalarının değişimi, servis bilgileri, tedarik zincirindeki süreçler gibi her türlü bilgiye kolay bir şekilde erişebilecek.

Parçaların nerede üretildiğinden tutun da bakım tarihine kadar akıllı cihaza ait her türlü bilgiye ulaşabilecek.

Benzer şekilde batarya pasaportunu da kullanıcıların hizmetine sunacağız. Farasis Energy ortaklığında kurduğumuz Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri’nin ürettiği bataryaların pasaportunu, elektrikli araçların bataryalarına ilişkin tüm bilgileri içeren bir belge olarak düşünebilirsiniz. Bu belge, bataryanın üretim tarihinden kapasitesine, yaşına ve sağlık durumuna kadar birçok bilgiyi içeriyor. Bu bilgilerin blok zincir üzerinde tutulması, bataryanın kökenini doğrulamaya ve izlenebilirlik sağlamaya yardımcı oluyor.Aynı şekilde karbon emisyonları ve sürdürülebilirlik performansı gibi takip edilmesi gereken konular da izlenebilir hale geliyor.”

Otoajanda yorumu:

  • Siro henüz üretime başlamadı. Dolayısıyla Siro üretimi bataryalara dair bilgilere en erken 2026 yılı itibariyle ulaşılabilir. Önceden ancak Farasis üretimi Çin malı batarya bilgileri ulaşılabilir halde olur.
  • Bu yıl “28 bin alıcısı hazır” Togg T10X şanslı müşterilerinin ne kadarı soğuk cüzdan gibi blok zinciri teknolojilerinin kullanımını biliyordur?
  • Aracın tanıtımını da yapan ilk kullanıcıları olan Hükümet üyeleri de dahil tüm kullanıcılar sadece aracı anlatıyor. Aracın tanıtımını yapanlar dahi bu teknolojileri değil aracın otomobil yanını ve adını anlatabiliyorlar.
  • Ayrıca, otomobile dair bilgileri neredeyse tüm yeni araçlarda araç bilgisayarı üzerinden görebilmek mümkün.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.