Evden okula off-road yaparak gitmeye kimler hayır diyebilir?

Birçok Amerika içerikli dizi veya filmde sarı okul otobüsleri dikkatinizi çekmiştir, ancak bu sefer bildiğiniz tüm sarı okul otobüslerini unutun! Çünkü; Çek Cumhuriyeti merkezli Torsus firmasının off-road için tasarladığı Praetorian adlı dev okul otobüsü diğerlerinden çok daha farklı. Yetişkin bireylerin bile okula gitmek isteyeceği türden.

Biz bir yerden tanıyoruz, ama nereden? Ülkemizde minibüs hatlarında sıkça kullanılan Magirus… Evet, o! Praetorian, birçoğumuzun şoföre para uzattığı, yollarda ralli hissiyatı yaşatan Taksim – Sarıyer minibüslerine benzese de en uç fabrika yapımı okul otobüslerinden birisi.

Oyuncak araba kataloğundan fırlamış gibi şekillendirilen araç, tavana monte edilmiş LED lambaları ve Michelin lastikleri ile bir Unimog kadar heybetli. Her ne kadar konsept bir tasarım olsa da Torsus, diğer sürücülere çocukların karşıdan karşıya geçmek üzere olduklarını söyleyen; açılır kapanır dur işaretini eklemeyi de unutmamış.

Torsus Praetorian modelinin içinde, 35 kişi (çocuk), çeşitli matematik ve fen formülleriyle döşeli ayrı koltuklarda seyahat edebiliyor. Dev aracın içine girmek biraz zorluk çıkarabilir görünüyor, ancak buna değer. Büyük yan camlar, yolculara okula giderken tırmanmakta oldukları aktif yanardağın mükemmel bir görüntüsünü sunmayı vaat ediyor.

Gövdenin altındaki bileşenlerin çoğu, en azından şimdilik, Volkswagen Grubu’nun bir parçası olan ağır hizmet tipi kamyon üreticisi MAN’dan temin ediliyor. Torsus, Praetorian’ı yükseltilmiş bir MAN şasisi üzerine inşa etti. 290 beygir gücü ve 848 tork üretebilen 6.9 litrelik turbo dizel motor; dokuz ileri manuel şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe güç iletiyor.

Araç en yüksek 100 km/s hıza ulaşabiliyor, ancak alıcıların arazi ve suda sürüş kabiliyetleri gibi özellikleri önemsemesi çok daha muhtemel.

Magirus görünümlü dev okul otobüsü Torsus Praetorian için henüz belirli bir fiyatlandırma yapılmadı. İçinde herhangi bir ekipman olmayan standart bir Praetorian modeli 153.000 Euro’luk fiyat etiketine sahip. Yani özelleştirebileceğiniz boş bir kutu almak isterseniz yaklaşık olarak (vergisiz) 1.3 milyon TL ödemeniz gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.