Toyota Avrupa’da elektrikli araç atağına başlıyor: 4 yılda 6 model

Toyota, 2026 yılına kadar bZ alt markası adı altında Avrupa’da elektrikli araç atağına kalkacağını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde örtüsünü kaldırdığı kompakt SUV bZ konsepti ile başlayan 5 model 2026 yılına kadar piyasaya çıkacak.

Toyota Motor Europe Başkanı Matt Harrison, Toyota’nın Brüksel’deki Kenshiki Forumu’nda Automotive News Europe’a yaptığı açıklamada; 2023 yılında yola çıkacak ilk elektrikli Toyota’nın küçük segmentte olacağını söyledi. Bu aracın B-SUV olacağı öngörülüyor.

Toyota Avrupa'da elektrikli araç atağına başlıyor
Toyota bZ model adıyla 5 yılda 5 yeni elektrikli aracı Avrupa yollarına çıkaracak.

Toyota bZ Serisi ile elektrikli araç çağını yakalayacak

Önümüzdeki bir kaç yıl içinde devreye alınacak bZ serisi, küçük ve kompakt SUV/crossoverları ve üç büyük modeli içeriyor. bZ modelleri tüm dünyada satılacak.

4538 mm uzunluğundaki bZ konsepti, onu kompakt segmentin üst kısmına yerleştiriyor. Seri üretim versiyonu büyük olasılıkla bZ3X olarak satılacak.

Toyota Avrupa'da elektrikli araç atağında başrolü bX modellerine veriyor
Konsept kompakt SV bX serisinin içinde geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılacak.

2030’a kadar satışların yarısı elektriklenecek

Toyota, Türkiye, İsrail, Rusya ve bazı Avrasya ülkesini de içeren Avrupa satışlarının yüzde 50’sinin; 2030 yılına kadar tam elektrikli araçlardan gelmesini hedefliyor.

2025 yılına kadar Toyota, Avrupa bölgesindeki satışlarının yüzde 10’unun tam elektrikli olacağını ve yüzde 80’inin hibrit ve plug-in hibrit modellerden geleceğini tahmin ediyor.

Toyota, bu yıl satışlarının yüzde 66’sının hibrit olacağını tahmin ediyor.

Bu arada yola çıkması beklenen 5 elektrikli aracın hiçbirinin Avrupa’da üretileceği tahmin edilmiyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.