Toyota’dan çok önemli karar: Dizelden vazgeçiyor

Otomotiv sektöründe ağır taşları yerinden oynatacak bir karar alındı. Kararın altındaki imza Japon otomotiv devine ait. Toyota Yaris, Auris ve RAV4 modellerinin mevcut seçeneklerinin satışını noktaladıktan sonra, artık yeni otomobillerde dizel motor seçeneği sunulmayacağını açıkladı. Toyota dizel satmayacak, yeni stratejinin ilk adımı İtalya’da resmileşti.

Toyota İtalya’nın yaptığı açıklamaya göre, Yaris, Auris ve RAV4 ile minik otomobil Aygo ile Türkiye’de üretilen C-HR ve Prius hybrid dizel olmadan yollarına devam edecek. Bu karar özellikle bu yılın sonlarında yenilenecek Auris için geçerli. Toyota dizel satmayacak, Auris modelinin dizeli olmayacak.

Auris, bu yıl sonuna doğru yenileniyor. Dİzel motor seçeneği satılmayacak.

Otomotiv devi, eski dizellerini bir Toyota hibritle takas eden İtalyan müşterilere 7 bin euro tutarında teşvik sunmaya başladı.

Geçtiğimiz yıl, şirketin, İtalya’daki yeni otomobil satışlarının sadece yüzde 6’sı dizel iken, Yaris ve Auris için bu oran yüzde 6’dan az, RAV4’tise yüzde 18 oldu.

Toyota İtalya sözcüsü, şirketin, dizel satışlarındaki kayıpların hibritlerle telafi edilebilmesi gerektiğini dile getirdi.

Auris ve RAV4 sadece hibrit motor seçenekleriyle İtalya’da satılacak. Aygo yalnızca benzinli motorlarla, C-HR ve Yaris benzinli ve hibrit versiyonlarda, Prius ise hibrit ve plug-in hibrit versiyonlarda satışa sunulacak. Toyota dizel satmayacak .

Toyota, yakıt ekonomisi ve yüksek tork ihtiyaçları nedeniyle Land Cruiser ve Hilux’un dizel versiyonlarını sunmaya devam edecek.

Şirketin stratejisi hibrit üzerine

Toyota Avrupa sözcüsü ise şirketlerinin stratejisinin temelinde hibrit otomobiller olduğunu, gelişme kaydettikçe, dizel otomobillere olan ihtiyacın gün be gün azaldığını belirtti. Toyota’nın, 2017’de Batı Avrupa’daki satışlarının yüzde 50’sini oluşturan hibritlerin, bu yılki satışlarının çoğunluğunu oluşturması bekleniyor.

Toyota Avrupa CEO’su Johan Van Zyl, Eylül ayında Automotive News Europe ile yaptığı röportajda, şirketin Avrupa satışlarının sadece yüzde 15’inin dizel olduğunu söylemişti.

Geçen yıl, Toyota’nın İtalya’daki araç satışları yüzde 17 artışla 89.149’a yükseldi. Herhangi bir küresel pazarda dizel varyantı sunmayan C-HR’nin başarısı sayesinde, pazar payı yüzde 4,2’den 4,5’e yükseldi.

Toyota 2018’deki satışlarının, 2017 yılına eşit olması ile beraber, orta vadeli bir sayı olarak, 100.000 satış hedefliyor.

Elektrikli ve hibrit modellerin revaçta olduğu bu dönemlerde, Toyota’da yaptığı bu atılım sayesinde, uzun dönemli trendleri takip ettiklerini belirtmek için oldukça yerinde bir karar verip, çevreci araçlara yatırım yapmanın otomotiv sektörünün geleceği için faydalı olacağı tarafında olduğunu açıkça gözler önüne sürüyor.

Nazlı Mirasoğlu

 

http://otoajanda.com/bmw-motorlu-auris-mi-geliyor/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.