Toyota elektrikli araç atağına kalkıyor: 5 yılda 60 model

Otomotivde yeni dönemin önemli adımları birer birer atılıyor. Dünya otomotiv devleri önümüzdeki 10 yılın planlarını birer birer açıklıyor. Türkiye’de Ford Otosan 20.5 milyar TL’lik elektrikli araç yatırımını açıkladı. Dünyada ise Japon otomotiv devi Toyota, 5 yıllık planının ilk verilerini Kenshiki Forum toplantısında ortaya serdi. Yeni elektrikli SUV modelini de gösteren Toyota elektrikli araç atağında 5 yılda 60 yeni otomobili yollara çıkaracak.

Ön gösterimi gerçekleştirilen ancak henüz ismi açıklanmayan SUV aracı, çok yönlü olacak ve farklı ürün tiplerine adapte edilebilecek. Model geliştirilmesi tamamlanan ve ilk e-TNGA üzerine yapılacak bu SUV araç; Toyota’nın Japonya’daki ZEV fabrikasında üretilecek.

2025 yılına kadar 60 yeni veya yenilenmiş elektrik motorlu modeli ortaya çıkaracağını bildiren Toyota; bu araçların 10 veya daha fazlasının bataryalı elektrikli veya yakıt hücreli olacağının altını çizdi.

Toyota elektrikli araç satış hedefleri yükseldi

Japon otomotiv devi 2025 yılına gelindiğinde tüm dünya çapında 5.5 milyon elektrik motorlu araç satmayı hedefliyor. 2030 yılında ise yakıt hücreli ve bataryalı elektrikli dahil olmak üzere 1 milyondan fazla sıfır emisyonlu satışı gerçekleştirme planına sahip.

Böylelikle; 2050’ye kadar Avrupa’yı iklim açısından nötr hale getirme vizyonu uygun olarak AB’nin Yeşil Anlaşmasına uyum sağlanacak. Geleceğin enerji kaynağı olarak gösterilen hidrojen için dolum altyapısı ve elektrikli şarj ağı yatırımları da desteklenecek.

2021’de yollara çıkacak olan Toyota Mirai hidrojenin yüksek potansiyelini ortaya koyan bir otomobil.

Toyota hidrojen kullanımının yaygınlaşmasını hızlandırmak istiyor. Bu nedenle Avrupa’daki belli şehirlerde hidrojen ekosistemine odaklanacak. Burada yerel alt yapının nakliye filolarını ve mobilite hizmetlerini destekleyecek. Pahalı yakıt hücresi ürünlerinin daha ekonomik hale gelmesi için bunların kullanılacağı alanların artmasına destek verecek.

 

Toyota’nın yeni şirketi “KINTO Europe” nisanda açılacak

Toyota, KINTO Europe isimli yeni bir mobilite şirketinin ortaya çıkışını da açıkladı.

Toyota Motor Europe (TME) ve Toyota Financial Services (TFS) işbirliği ile kurulan KINTO Europe; Almanya Köln’de üstlenecek. Avrupa genelinde KINTO mobilite hizmetleri ve ürünlerini yönetecek şirket; Nisan 2021’de faaliyete geçecek.

KINTO Europe şirketlere, şehirlere ve kişilere özel hazırlanmış araç abonelikleri; araç paylaşımı; araç havuzu ve çoklu çözümler gibi hizmetler sunacak.

KINTO Europe’un gelişiminde Toyota’nın Avrupa bayi ağı kritik bir rol oynayacak. KINTO bayilerin geleneksel satış ve servis işlerinin ötesine geçerek müşterilerin tam olarak istedikleri hizmetleri vermesini sağlayacak.

  • KINTO One, 7 Avrupa ülkesinde her şey dahil kiralama hizmeti veriyor. 2021’de daha fazla ülkede yer alacak. Şu anda filo yönetimi pazarında 100.000’den fazla araçtan oluşan bir filo ile orta ölçekli bir oyuncu.
  • KINTO Share, kurumsal müşterilerden bireysel müşterilere kadar çok çeşitli araç paylaşım hizmetleri sunuyor. İrlanda, İtalya, Danimarka, İspanya ve İsveç’te faaliyet gösteren bu hizmetler, yeni pazarlara da açılacak.
  • KINTO Flex, kısa vadeli, esnek bir araç abonelik hizmeti… KINTO müşterilerinin tüm Toyota ve Lexus araçlarından yararlanmasına olanak tanıyor. Yıl boyunca çeşitli araç türlerine erişim sunuyor. Kullanıcıların zevkine ve ihtiyaçlarına göre araç sahibi olma şansı yaratıyor. İstediğin gün lüks araç, istediğin gün ticari araç, istediğin gün küçük araç gibi…
  • KINTO Join, çalışanların kendi özel ulaşım ağlarını oluşturmaları için kurulan bir kurumsal araç havuzu çözümüdür. Şu anda Norveç ve İtalya’da yer alan hizmet Birleşik Krallık’ta da yer almaya başlayacak.
  • KINTO Go, çok modelli yolculuk planlaması hizmetinde toplu taşıma biletleri, park etme, taksi hizmetleri ve etkinlikleri koordine eden bir sistem olarak öne çıkıyor. İtalya’da şimdiden iyi sonuçlar elde eden sistem, kısa vadede daha da genişleyecek.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.