Toyota Hybrid marka gibi satış rakamına ulaştı

Toyota, hibrit otomobil satışlarında lider konumda; 2019 yılında 10 bin 696 hibrit otomobil satışı gerçekleştirıldi. 2019 yılında Türkiye’deki binek otomobil satışlarının yüzde 2,8’ini Toyota Hybrid modelleri oluşturdu. 2018 yılında bu rakam 3 bin 373 ve tüm binek otomobil pazarı içerisinde pay yüzde 0,69 iken geçen yıl oran yüzde 2,8’e çıktı.

Toyota hibrit otomobil modellerine en çok ilgiyi İstanbullular gösterdi. İstanbul’da satılan her 3 Toyota modelinden 2’si hibrit teknolojisine sahip. Corolla Hybrid en çok tercih edilen hibrit modellerinin başında gelirken, bu modeli C-HR Hybrid izledi. Türkiye’de üretilen Corolla Hybrid 2019 yılında toplamda 7 bin 595 satış adedine ulaştı. Bunu 2 bin 588 adetle yine Türkiye’de üretilen Toyota C-HR Hybrid takip etti. Avrupa’da 9 hibrit Toyota modeli satışa sunulurken, Türkiye’de her binek Toyota modelinin birer hibrit versiyonu bulunuyor; Corolla Hybrid, Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Camry Hybrid ve Toyota C-HR Hybrid.

Ali Haydar Bozkurt

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Toyota olarak hibrit teknolojisinin ülkemizde de yaygınlaşması ve tercih edilmesi adına yoğun çalışmalar yaptık. Bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki hem markamız hem de diğer markalar hibrit teknolojisine yatırım yapmanın karşılığını almaya başladı.” dedi.

Bakım aralığı hibritte 15 bin km

Hibrit araçların, dizel ve benzinli araçlara göre avantajlar sağladığını da sözlerine ekleyen Bozkurt şunları söyledi; “Dizel ve benzinli otomobillerde 10 bin km’de bir bakım yapılırken, hibritlerde ise bu bakım aralığı 15 bin km’ye çıkıyor. Bakım maliyetlerini karşılaştırdığımızda hibrit araçlar dizel araçlara göre yüzde 33 oranında avantaj ile öne çıkarken benzinli modeller ile karşılaştırıldığında ise bu oran yüzde 35’e kadar çıkabiliyor. Kendi kendini şarj etme özelliği sayesinde hibrit araçlar kullanım koşullarına göre katedilen mesafenin yarısına yakınını elektrikli motor ile gittiği için yakıt tasarrufu sağlıyor.

İkinci el değeri de yüksek

Yaptığımız çalışmalar ve ölçümlerde hibrit araçların dizele göre yüzde 15, benzinliye göre yüzde 36 oranında daha az yakıt tüketimi maliyetine sahip olduğunu görüyoruz. Bunun yanında ayrıca ikinci el rakamlarını karşılaştırdığımızda da hibrit araçların benzinli araçlara göre yüzde 4, dizel araçlara göre ise yüzde 6 daha avantajlı ikinci el değerine sahip olduğunu görüyoruz. Tüm bunlar yan yana geldiğinde hibrit otomobillerin değerini artırıyor. 2019 yılında yapılan hibrit satışlarının Türk halkının da hibrit otomobillere ilgisinin artarak sürdüğünü gösteriyor”

Toyota’nın dünyada 14,5 milyonu aşan hibrit satışlarının yanında Avrupa’da da toplam hibrit satışlarının payı bir önceki yılın aynı dönemine göre yükseldi. 2019 yılında Avrupa’da 562 bin hibrit satışı gerçekleştiren Toyota’nın hibrit satış oranı yüzde 52 olurken; Batı Avrupa’da ise hibrit satış payı yüzde 63 olarak gerçekleşti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.