VW-Golf-GTI

 

USB girişi mi o?
Bunda Start&Stop da varmış…
Aaaa! Dokunmatik ekran…
Uzun süredir bir hafif ticari araca dikkatle bakmadığım farkediliyor değil mi? Yıllardır ağırlıklı olarak binek otomobilleri ‘gözlemleyen’ biri olarak bir ticari araçta ilk etapta binek otomobilvari özellikleri farketmek normal sanırım. Benim dikkatsizliğimle geçen bu süreçte art arda piyasaya çıkan hafif ticari araçların adeta evrim geçirdiği de ortada. Özellikle teknoloji ve konforda. Binekteki bir yeniliğin ticari araçlara uyarlanması pek fazla vakit almıyor artık…

Yeni Toyota Proace'nin Polonya'daki lansman ve test sürüşlerini Belma Toprak Sönmezler yerinde izledi
Yeni Toyota Proace’nin Polonya’daki lansman ve test sürüşlerini Belma Toprak Sönmezler yerinde izledi

Daha 10-12 yıl öncesinde binek otomobil bile satın alırken ‘klima var mı’ noktasından, ticari araçlarda bluetooth’u konuşmaya ne ara geldik biz? Yanıt veriyorum: Işık hızıyla geldik.
Boyutları dışında bir bineğin teknolojisinden ve konforundan farksızlar artık…
İşte Toyota’nın uzun zaman sonra hafif ticari araçta yeniden oyuna girişini simgeleyen Proace de onlardan biri. Proace, Van ve Verso versiyonlarıyla yeni yılın ilk çeyreğinde piyasada olacak. Marka yetkilileri rekabetçi bir fiyatla piyasada olacaklarının ipuçlarını veriyor.
Sadece iki versiyondan bahsadiyorum ama bu Van ve Verso adının altbaşlıklarında birçok türev olduğunu da belirtmem lazım. Kiminde taşıma kapasitesi ön planda, kiminde teknolojisi, kiminde de konforu… Kiminde de hepsi birden…
Tabi bu türevlerinden bazıları yakıt cimrisi olarak öne çıkıyor, bazıları genişliği ile… Dizaynı da beğenilen unsurlar arasında.

Peki kullanımı da kolay mı?
Bir ticari aracın kullanım açısından kadın sürücüleri büyük ölçüde tedirgin ettiği kesin. Varşova çevresinde katettiğimiz yaklaşık 200 kilometrelik sürüş esnasında bir ticari araçta olduğumuzu farkettiren tek unsur yerden yüksekliğimiz oldu diyebilirim.
Bir de üzerinde durulması gereken en önemli hususlardan biri de seyir halindeyken kabindeki sessizlik. Akustik bir cama sahip. Yolcu bölümünde de ek bir izolasyon yapılmış.

Cam kalınlığı …
Proace, Toyota ve Fransız PSA (Peugeot-Citroen) işbirliğinin meyvesi… PSA’nın Fransa’daki Sevelnord fabrikasında üretiliyor. Peugeot Traveller ve Citroen Space Tourer ile kuzenler… O yüzden tasarımda bazı unsurları gözünüz başka bir yerlerden ısırıyor.
Volkswagen Transporter, Ford Tourneo Custom ve hatta Mercedes Vito’ya rakip çıkmaya hazırlanan Toyota Proace, markanın 2017 yılından itibaren hafif ticari araçta en büyük kozu olacak.
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un ifadesiyle “İstediğimiz kadar anlatalım, sonuçları görmek için aracın er meydanına çıkması lazım…”
Gelecek yılın ilk çeyreğinde Proace’i er meydanına bekliyoruz…

Belma Toprak Sönmezler-Varşova

Önceki İçerikVolvo Kamyon’a yeni Türkiye distribütörü
Sonraki İçerik3 ülkeyi solladık, dünyadaki tek üreticisi olduk
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz