Toyota satışları ilk 6 ayda 5 milyona yaklaştı

Toyota Avrupa için elektrikli araç atağı başlatıyor

markanın2020 yılında pandemi ile ateşlenen çip krizi ile yükselen araç arzındaki düşüş terse dönüyor. Bunun örneklerinden biri Toyota’dan geldi. Günümüz itibariyle ikinci büyük Volkswagen, yıl sonu hedeflerini küçülttü. Buna karşın 6 aylık Toyota satışları ise yıl sonu için 11 milyonlu rakamlara işaret ediyor. Toyota, 2023 yılı ilk 6 ayını 4 milyon 937 bin araç satışı ile tamamladığını açıkladı. Şirket 2022 yılı ilk 6 ayına göre yüzde 5.1 artış sağladığını bildirdi. Hemen hatırlatalım, Toyota 2021 yılı ilk 6 ayında, 5 milyon adetin üzerinde satış yaptığını açıklamıştı.

Şirketin Japonya satışları yüzde 33 artarak 878 bin adet oldu. Amerika’da 1.2 milyonun üzerinde satış adedi elde eden Toyota, Asya’da da 1.5 milyon civarında araç satışı gerçekleştirdi. Avrupa’da satılan Toyota’lar 570 bin adetin üzerine çıktı.

Toyota, geçtğimiz günlerde ikinci nesil yeni C-HR modelini tanıtmış ve bu yıl satışa çıkaracağını açıklamıştı.

6 ayda 1.7 milyon ‘çevreci’ araç sattı

Toyota satışları içinde markanın iddialı olduğu hibrit, plug-in hibrit, yakıt hücreli ve tam elektrikli araçlardan oluşan ürün gamı ise yüzde 23 büyüme ile 1 milyon 710 binin üzerine çıktı.

Çip tedarik sorunlarındaki iyileşme trendinin etkisiyle global üretimin, yüksek talebe yetişebilmek için artışa geçtiği görülüyor. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 12 artışla üretim 4.9 milyona çıktı. Bu üretimin 3.2 milyonu Japonya dışındaki tesislerde gerçekleşirken, 1.6 milyondan daha fazlası Japonya’daki fabrikalarda üretildi.

Önceki İçerikTOFAŞ 7 milyonuncu aracını üretti, yeni fırsatlara bakıyor
Sonraki İçerikÇok markalı Stellantis’ten 6 ayda 11 milyar Euro kâr
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz