Toyota satışları tüm dünyada ikiye katladı

toyota satışları
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Koronavirüs salgınının etkisiyle otomobil satışlarında önemli seviyelerde düşüşler yaşandı. Şimdilerde ise otomotiv şirketleri bu kayıplarını yerine koymanın peşinde. Son olarak, Toyota da nisan ayındaki satış verilerini açıklayarak, yaşanan düşüşten sonra toparlanmaya devam ettiğinin sinyallerini verdi. Toyota satışları, nisan ayında, tüm dünyada, bir önceki yılın aynı ayına göre ikiye katlayarak 859.448 adede ulaştı.

Toyota Proace City: İkisi birarada, hem ticari hem özel araç

Toyota satışları, nisanda, tüm dünyada ikiye katladı

Otomotiv dünyası bir yandan koronavirüsün etkileriyle uğraşırken, diğer yandanda da çip sorunu ile karşı karşıya. Toyota ise Çin’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gördüğü güçlü talebin etkisiyle, üretimini de bir önceki yıla göre ikiye katlamış durumda. Böylece şirket, hem satışlar hem de üretim bazında yükseliş yaşadığı sekizinci ayı geride bıraktı.

Toyota‘nın denizaşırı satışları ise 2.3 kat arttı ve 735.431 adede ulaştı.

Anavatan Japonya’ya baktığımızda ise Harrier SUV ve Yaris kompakt otomobile olan ilginin etkisiyle satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27.1 arttı ve 124.017 adedi buldu.

Üretimin Kuzey Amerika ve Avrupa pazarında kısmen askıya alınmasından bir yıl sonra, üretim 3.1 kat arttı ve 493.854 adede ulaştı.

Toyota’nın önemli rakiplerinden biri Nissan. Nissan, küresel çip krizi nedeniyle önümüzdeki mart ayına kadar olan mali yılda, 250.000 adetlik bir üretim kesintisi bekliyor. Buna karşılık Toyota ise rakibine göre nispeten zarar görmeyen marka olarak da adından söz ettirdi. Yine de Toyota, haziran ayında, Japonya’daki iki fabrikasındaki operasyonlarını sekiz güne kadar askıya almayı planladığını açıkladı. Bu da çip sorunu nedeniyle üretimin yaklaşık 20.000 birim azalmasına neden olacak.

Önceki İçerikCenevre Otomobil Fuarı 2022 hazırlıkları başladı
Sonraki İçerikODD Fuarı İstanbul Autoshow 2021 14-26 Eylülde yapılacak
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz