Toyota Supra geri döndü: İlk parti bitti, 2020 için 2 bin kişi sırada

Toyota, efsane sporcusu GR Supra modelini yeniden hayata döndürdü. 2019 yılı üretim kontenjanı olan 900 adet Supra anında satıldı. 2020 yılında yeni bir Supra sahip olmak isteyen 2 bin kişi şimdiden sıraya girdi.

Toyota’nın spor otomobiller arasında bir “fenomene” dönüşen efsane otomobili Supra, beşinci jenerasyon olarak yeniden yaratıldı.

Ön kaput altına yerleştirilmiş altı silindirli motoru ve arkadan itiş gücüyle yeniden benzersiz bir sürüş deneyimi vaat ediyor.

“Safkan bir spor otomobil” olarak sınıflanan GR Supra Toyota’nın geçmiş Supra nesilleri ve orijinal 2000GT spor otomobilinin mirasından izler taşıyor.

Başkan Toyoda istedi, 5. nesil Supra üretildi

Geçtiğimiz yıllarda daha heyecan verici otomobiller üreteceklerini açıklayan Toyota Başkanı Akio Toyoda; geliştirme aşamasından itibaren Supra modeline büyük önem verdi ve testlerini bizzat kendisi gerçekleştirdi.

Başkan Akio Toyoda, GR Supra modelinin geri dönüşüne nasıl baktığını şöyle anlattı:

“Supra benim için kalbimde yatan eski bir dost gibi. Diğer üreticiler güzel prototiplerini ortaya koyarken; ben artık üretimde olmayan eski bir Supra kullanıyordum. O zamanlar Toyota’nın yeni Supra üretme gibi bir planı yoktu. Ama tutkulu Supra fanları gibi, ben de içten içe onun yeniden üretilmesini istiyordum. Yeni GR Supra, Nürburgring testleri sırasında doğdu ve kesinlikle daha eğlenceli ve daha iyi bir otomobil oldu.”

Toyota GR Supra 2000GT’den esinlendiği belli olan uzun ön kaput, kompakt gövde, çift bombeli tavanın yanı sıra; önceki jenerasyon Supra’nın ön ve arka tasarımından izler taşıyor.

Belirgin arka kanat ve entegre spoyler de Supra’nın dikkat çeken yanları.

GR Supra’nın tasarımı, mümkün olan en iyi aerodinamik ve ideal ön/arka ağırlık dengesi gözetilerek elde edilen 1.55’lik “altın oran” ile yapıldı.

Ön tasarımda dördüncü jenerasyon Supra’dan esinlenilirken, motoru da soğutan büyük hava girişleriyle desteklenen ön ızgara, aracın daha cool ve sert görünmesine katkıda bulunuyor.

Arkaya meyilli kabin ise aracın sportif görünüşünü pekiştiriyor.

Toyota GR Supra, Avrupa’da standart olarak hafif ve yüksek sertliğe sahip 19 inç alaşım jantlarla geliyor.

Toyota GR Supra’nın dış tasarımı gibi kabini de sıra dışı özelliklere sahip. Sürücüyü tamamen aksiyonun içerisine alan kokpit konsepti, geleneksel GT düzenini, ultra modern fonksiyonlarla buluşturuyor.

Supra’ya sürüş heyecanını artırmak amacıyla tek koltuklu yarış otomobillerinden ilham alan oturma tarzı adapte edildi.

Kabinde aynı zamanda yüksek çözünürlüklü 8.8 inç göstergeler, gerekli olan tüm verileri sürücüye net bir şekilde sergiliyor.

Yeni Toyota GR Supra’nın yarışlardan esinlenen deri veya Alcantara kaplı deri koltukları her zaman kusursuz destek ve konfor sağlıyor.

Toyota GR Supra, saf sürüş heyecanını çift salyangozlu turbo beslemeye sahip altı silindirli, 3.0 litre motordan alıyor. 340 HP ve 500 Nm tork üreten bu ünite, sekiz ileri otomatik şanzımanla eşleştirildi. GR Supra, maksimum çekişin sağlandığı Kalkış Kontrol özelliğiyle birlikte 100 km/s hıza sadece 4.3 saniyede erişebiliyor.

Direksiyon, gaz pedalı, fren basıncı, motor ve lastik hızı ile yalpa oranı sürekli olarak elektronik kontrol ünitesi tarafından gözlemleniyor. Sağ ve sol tekerleklerdeki tork farklı sürüş şartlarına bağlı olarak esnek ve kesintisiz bir şekilde kontrol ediliyor.

GR Supra’da, kırmızı alüminyum Brembo kaliperli, aynı zamanda kurutma ve anti-ısınma fonksiyonları da bulunan sportif bir fren sistemi yer alıyor.

Aracın silecekleri çalıştığında belirli aralıklarla fren diskleri otomatik kurutuluyor. Anti-ısınma fonksiyonu ise yüksek performanslı sürüşlerde disklerin ısınmasıyla otomatik olarak fren basıncının artırılmasını sağlıyor.

Daha çevik ve daha dengeli viraj almayı sağlayan Aktif Viraj Asistanı’yla birlikte ABS, Fren Asistanı, Araç Denge Kontrolü, Çekiş Kontrolü ve Yokuş Kalkış Asistanı da GR Supra’da standart.

2019 yılı içinde teslim edilecek 900 adetlik satış tamamlanırken, 2020 yılında satışa sunulacak araçlar için de 2 bin kişi şimdiden sıraya girdi.

Ayrıca, ilk siparişleri veren müşterilere “Supra 900 Kulübü” ile özel ayrıcalıklar da sağlanacak. Supra 900 Kulübü üyeleri, 1’den 900’e kadar kendine ait bir üye numarasına sahip olacak, özel etkinliklere davet edilecekler. Bunlar arasında Supra’nın yer alacağı Nürburgring 24 Saat yarışı ve Goodwood Hız Festivali gibi etkinlikler bulunurken, aynı zamanda üyelere özel hediyeler de gönderilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.