Supra önce Ring’e çıktı

2JZ yine mi yollarda diye heyecanlanıyoruz ….

2JZ nedir diyenler olsa da, ülkemizde de çok özel ilgilenenlerinin bulunduğu Toyota’nın yarışçısı Supra’da kullanılan, sağlamlığı ve performansı ile bilinen motor kod numarasıdır.

2JZ kodlu 6 silindir ve turbo beslemeli motor

Şimdilerde FT-1 şasi kodu ile tanıtılan ve yıllardır ortaya çıkması beklenen Supra, pistte görüldü.

Mordschleife virajını dönerken

Önceki yıllarda eski nesilleri Japonya’nın  en ünlü spor otomobillerinden biri ünvanını alan Supra, Almanya’nın Nurburgring Pisti’nde test için, asfalta inecek kadar gerçek olmuş.

Yeni Supra’nın, BMW ile birlikte geliştirildiği ve BMW’nin yeni nesil Z4 modeliyle aynı motoru kullanacağı biliniyor. Yani bir Supra efsanesi olarak tabii ki 6 silindirli 3500 cc olarak geliyor.

İkonik ve kendine has motor ve egzost sesi ile ün yapmış Supra modeli, Toyota’nın  imajını geçmişteki gibi yukarılara taşımaya aday. Türkiye’ye gelir mi bilinmez ama bu Japon efsanesinin 2002 yılında üretiminin durdurulması meraklıları için kötü bir haber olsa da, hiç eskimeden Supra’lar ülkemizde de dahil olmak üzere bütün dünyada hâla çok hızlılar.

Performans düşkünlerinin yakından tanıdığı Supra’nın meşhur 2JZ motorunun yerine daha iyisini koyabilecekler mi? Bu sorunun cevabını merakla bekliyoruz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.