Toyota Türkiye 2021 yılında 247 bin Corolla ve C-HR üretecek

Aslında ilgi çekmek için haberin başlığını Toyota Türkiye’de üretimi durduruyor diye de atabilirdik. Ama sorumluluğumuz gereği bunun kısa bir mola olduğunu hemen belirterek habere başlayalım. Sonrasında da aslında şirketin müjdeli bir haber paylaştığını ekleyelim. Toyota Türkiye 2021 yılı planlarını üretime mola açıklamasıyla paylaştı. Detaylar haberin devamında!

Hızlı geçen 2020 sonrası Türkiye’deki otomotiv üreticileri yeni dönem için yeni kararlarını uygulamaya başladı. Bu kararlar satışlarda artış beklenen 2021 yılı için bakım amaçlı molalarla başladı. 2021 yılının ilk günlerinde 10 gün üretime ara veren TOFAŞ‘tan sonra Ford Otosan da bir hafta makinelerini parlatmıştı. Ve şimdi de Toyota Türkiye üretim molasına giriyor.

Şirketten yapılan açıklamada 31 Ocak tarihinde başlayacak üretim arasının bakım amaçlı olduğu belirtiliyor. Toyota Türkiye’nin bakım molasının 2021 yılındaki üretim ve ihracat artışına hazırlık olduğunu söyleyebiliriz. Anlaşıldığı kadarıyla 2021 yılında otomobil kuyrukları oluşmayacak.

Toyota, Türkiye’nin üretim ve ihracat liderleri arasında yer alıyor. Adapazarı’ndaki Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, planlı bakım, onarım ve revizyon çalışmaları nedeniyle 31 Ocak-2 Şubat 2021 tarihleri arasında Corolla ve C-HR üretmeyecek.

Toyota Türkiye 2021 yılında 198 bin adet araç ihracatı planladı.

2021 yılında üretimi de ihracatı da artıracak

  • 2020 yılında küresel salgın nedeniyle 7 hafta üretimin durduğu tesiste 217 bin araç üretilmişti.
  • Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bu araçların 180 binini ihraç etti.
  • 2021 yılında ise 247 bin adet araç üreterek bunun 197 bini ihraç etmeyi hedefliyor.
  • Toyota Türkiye’de halen Corolla Sedan ve C-HR SUV modelerini üretiyor. Özellikle Corolla Hibrit ve C-HR Hibrit modelleri Türkiye’de de ihraç pazarlarda da şirketin başarısında önemli paya sahip.

 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yine 2020 yılında Amerikalı bağımsız araştırma şirketi JD Power tarafından Avrupa ve Afrika bölgesindeki en iyi fabrika seçilerek “Altın Fabrika – Golden Plant” ödülüne layık görüldü.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.