Toyota Türkiye dizel motorlu Verso 1.6 D-4D üretimine başladı

BMW-motorlu-Toyota-Verso-Orhan-Ozer-Didier-Leroy-Marcus-Schramm

 

 

Toyota ile BMW işbirliğinin ilk ürünlerinden 1.6 litre dizel motorlu Toyota Verso üretimi Adapazarı Toyota fabrikasında başladı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. yeni dizel motorun uygulandığı ilk Verso’nun üretimine 8 Ocak 2014 tarihinde start verdi.

 

Bu proje ile aracın mevcut konforu ve dinamik performansı korunarak, şanzıman ve araç elektroniğinin yeni motor ile birleşimi gerçekleştirildi.  Verimliliği ve yakıt emisyonunu iyileştirmek amacıyla, motor taşıyıcıları, çift ağırlıklı volan ve debriyaj baskı sistemi, yeni vites kutusu ve duruş-kalkış sistemi gibi parçalar yeniden tasarlandı ve geliştirildi.

 

Sakarya’daki üretim tesislerinde gerçekleşen dizel motorlu Verso’nun hattan çıkış törenine Toyota Motor Europe (TME) Başkan ve CEO’su Didier Leroy, BMW Satış Sonrası Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Markus Schramm ve Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Orhan Özer ile fabrika çalışanları katıldılar. 

 

Toyota Motor Europe (TME) Başkan ve CEO’su Didier Leroy, törende yaptığı konuşmada “BMW grubu ile tarihsel işbirliğimiz 2 yıl önce başladı. Bu işbirliğinin ilk adımı olan dizel motorlu Verso projesinde, Toyota ve BMW çalışanlarından oluşan 200 kişilik büyük bir ekip görev aldı” dedi. 

 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş., Sakarya’da bulunan tesislerinde, Verso serisini üreten tek tesis olmasının yanı sıra,  Haziran ayından bu yana yeni nesil Corolla’yı da üretiyor.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.