Toyota Yaris WRC ile geri döndü

Motor sporları otomobil firmalarının teknolojilerini test ettikleri, güçlerini duyurdukları temel alanlardan biri olarak ayrışır. Firmalar bu alana yaptıkları yatırımları yıllar içinde geri almayı planlarlar. Bazen de vazgeçerler. Yararlı bulmazlar ve yarışlardan çıkarlar.

Örneğin yıllardır bu alanda fırtınalar estiren Volkswagen, 2017 itibariyle takımı dağıttı. Şimdi Hyundai Sport yükseliyor.

Volkswagen’in boşalttığı alanı doldurmaya bir başka talip daha var. Dünyanın en çok otomobil satan şirketi olmak isteyen Toyota, Yaris ile ralli parkurlarına da dönüş yapıyor.

1972 yılından bu yana ralli parkurlarında 149 podyum derecesi, 43 kez ralli zaferi, 4 pilot birinciliği ve 3 kez markalar şampiyonu olan ve 1999 yılından bu yana F1 ve Le Mans gibi pist yarışları kovalayan Toyota, doğduğu yer olan en zorlu yarış şartlarını içeren ralli parkurlarına Yaris WRC ile geri dönüyor.

2016 yılınında tanıtılan dört çeker Yaris WRC’de, 1600 cc’lik 375 HP güç üreten bir motor bulunuyor.

Yaris WRC’nin pilot koltuğunda Latvala ve Hanninen oturacak.

2017 yılında eski seyirci kitlesini geri kazanmak isteyen FIA, 1600 cc kategorisindeki WRC otomobiller için 300 HP sınırını 380 HP’ye çıkartarak heyecanı arttırmayı planlıyor.

Ralli parkurlarındaki Japon markaları olan Subaru, Mitsubishi ve Toyota’nın çekilmelerinden sonra her geçen gün kan kaybeden WRC, tekrar bir Japonun dengeleri bozmasını umut ederek izleyici toplamayı planlıyor. 2017 yılı yarış takvimi efsaneleşmiş Monte Carlo rallisi ile 22 ocakta başlıyor.

Peki, Toyota yeni bir atakla ralli dünyasına girerken bu Japon devinin geçmişinde neler yatıyor? Gelin ona bir bakalım.

İşte Toyota’nın ralli tarihi

Toyota, 1957 yılında coğrafi olarak Japonya’ya yakın olan Avusturalya’da Toyopet Crown Deluxe modeli ile 17.000 km uzunluğundaki yarışı bitirerek kendini tanıttı.

Toyopet Crown

70’li yılların ortalarında kurulan Toyota Team Europe’un ardından Toyota, üçüncü nesil Corolla TE27 ile boyundan büyük rakiplerine 1600 cc atmosferik 180 HP gücündeki motoru ve Yamaha’nın özel olarak geliştirdiği silindir kapak teknolojisi ile performansını gösterdi.

Toyota Corolla TE27

1982 yılında çift egzantrikli motor teknolojisi ile hızlanan Corolla TE71, 1984’te düzenlenen Ulusal İngiltere Rallisinde şampiyon oldu.

Toyota Corolla TE71

1983-1986 yılları arasında Group B klasmanında güçlü ve 4 çeker rakipleri ile mücadele etmek için atağa kalkan Toyota, Celica TwinCam Turbo modelini geliştirdi. Rakiplerinden farklı olarak arkadan itişli olması çok büyük dezavantaj olan bu model, 380 HP motoru ile Safari ve Fildişi Rallilerini kazanıp King of Africa lakabını aldı.

Celica TwinCam Turbo

Corolla TE27 ve TE71 versiyonlarından sonra 1986 yılında üretilen Japonya’nın efsanevi Corolla AE86 modeli İngiltere Group A – Open kategorisinde yeni bir zafere ulaştı. Bu sporcunun 30. yılında bireysel kullanıcılar tarafından halen daha rallilerde kullanıldığının da altını çizelim.

Toyota Corolla AE86

222D adı verilen 1986 yılında Group B kategorisi için hazırlanan Toyota MR2, 750 kilogram ve 600 HP gücündeydi. Ortaya çıkan bu ralli canavarı projesine ralli federasyonu tarafından izin verilmedi. Büyük bir haksızlığa uğradığı düşünülen sporcuyu bu yüzden ne yazıkki parkurlarda göremedik.

Toyota MR2

Hayata geçirilemeyen 222D projesinden edinilen tecrübe ile Celica ST-165 GT Four üretildi. 2000 cc turbo beslemeli ve ilk 4 çeker Toyota, ralli parkurlarına bu şekilde inmiş oldu. Sporcu, ünlü pilot Carlos Sainz’ın sürücülüğünde 13 WRC zaferi elde etti ve 1990 yılında dünya markalar şampiyonu oldu.

Celica GT Four ST

İkinci nesil Celica GT Four ST185, daha da güçlendirildi. 192/93/94 yıllarında markalar şampiyonluklar kazandı.

İkinci nesil Celica GT Four ST-185

Üçüncü nesil Celica GT Four ST-205, 1994 yılı yarış sezonun sonuna doğru tanıtıldı. Ünlü pilot Juha Kankunen tarafından başarılara imza atan ST-205 ek olarak turbo beslemeli araçlarda Anti Lag sisteminin uygulandığı ilk araç olarak tarihe geçti.

Üçüncü nesil Celica GT Four ST-205

Türkiye Motors sporları tarihinde ilk ve tek olarak WRC’den Çin rallisinde puan alabilen Volkan Işık bu başarısını Corolla ile gerçekleştirmişti.

1997 yılında Toyota tekrar Corolla ile dünya rallisinde parkurlardaydı. Parkurlara ilk çıktığı yıl pilotu Carlos Sainz ile 2. Sırayı alan Corolla, 98 yılında ise markalar şampiyonu olmayı başardı. 1999 yılına kadar yarışan Corolla ile parkurlardan çekildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.