Toyota Yaris’e Türk mühendis imzası

 

 

BELMA TOPRAK DUSSELDORF

 

TÜRKİYE’DE de üretim yapan Japon Toyota’nın Avrupa pazarındaki amiral gemisi Yaris’in yenileme projesi bir Türk mühendise emanet edildi. 2005 yılından bu yana Toyota Avrupa’nın Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan merkezinde görev yapan Türk mühendis Serkan Karaman, Toyota Avrupa’nın ilk kez bu kadar büyük çaplı hazırladığı Yaris projesinin genel yönetimini üstlendi. 85 milyon  Euro yatırımla yeni bir görünüm kazanan markanın B segmentindeki en önemli modeli Yaris’in tasarımından motoruna, döşemesinden aynasına kadar tüm işlemlerde sorumluk Serkan Karaman’a ait bulunuyor.

 

Hibritte daha da iddialı 

Fransa’da üretilen Yaris’in yaklaşık bin parçası yenilendiği. Kardeşi Aygo modelinden esinlenilerek kullanılan X faktör kimliğiyle yeni bir yüze de kavuşan Yaris Türkiye’de Eylül ayında satışa sunulacak.  Hibrit teknolojisinde katettiği aşama ile dikkat çeken modelin satışlarının yüzde 20’sinin hibrit olması hedefleniyor. Yeni Yaris’te ilk göze çarpan krom çerçeveli X şeklindeki çapraz ön ızgara ve keskin bakışlı yeni kimlik yüzü. Buna daha güçlü bir görünüm veren yeni arka tampon ve LED gündüz farı ve far sistemi de ilave edilebilir. Yeni Yaris, 7 inç dokunmatik ekranı ile geri görüş kamerası, bluetooth, USB ve multimedya bağlantısı sağlayan ‘Toyota Touch 2’ teknolojisi, hız sabitleme sistemi, çift bölgeli otomatik klima ve otomatik katlanabilen yan aynalar gibi teknolojik özellikleri de belirli versiyonlarda kullanıcısına sunuyor. Fiyatı henüz açıklanmayan yeni Yaris’te 69 bg maksimum güce sahip 1.0 lt VVT-i, 99 bg gücünde 1.33 lt Dual VVT-i, 90 bg gücünde 1,4 D-4D dizel ve 1.5 Hybrid (Euro6) olmak üzere 4 farklı motor seçeneği sunuyor. 1.5 Hybrid motoru 3.6 lt/100km birleşik yakıt tüketimi ile de ekonomik sürüş sağlıyor.

   

 

3 ayda 300 adet Yaris Hybrid satacak 

TOYOTA Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Yaris’in hibrit modelini piyasaya sundukları 2012 yılından bu yana 500 hibrit araç sattıklarını belirterek, “Yeni Yaris’in hibrit motorlusunu ekim ayında satışa sunacağız. Son 3-4 ayda 1.500 Yaris satmayı hedefliyoruz. Bu araçların en az 300 adedinin hibrit olacağını tahmin ediyoruz. Yüzde 20’lik bu oranın en kısa zamanda Avrupa’daki gibi yüzde 30’lara çıkarmayı düşünüyoruz” dedi.  Hibrit modellerde yeni bir vergi düzenlemesinin şart olduğu belirten Bozkurt “Hem yakıt tasarrufu hem de çevreci bu araçların daha çok satılması için teşvik edilmelerinin gereğine inanıyoruz. Bunun için de yeni bir vergi düzenlemesi giderek kaçınılmaz hale geliyor” dedi. Bu yıl toplam otomotiv pazarının geçen yıla oranla yüzde 25 civarında bir daralma yaşayacağını öngördüklerini belirten   Bozkurt “Toyota Türkiye olarak bu yılı 33 bin civarında bir satış adediyle kapatmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

 

Günlük kiralamada ne lüks ne ekonomik araç kaldı 

 

ALMİRA Genel Müdürü Alper Akbay, günlük araç kiralama sektöründe bayram öncesi süreci ‘muhteşem’ olarak değerlendirdi. Özellikle arife gününden 3-4 gün öncesinde 28 ayrı ilde yer alan banko ofislerinde satışları durdurduklarını kaydeden Akbay, şunları söyledi: “Sadece önceden rezervasyon yapılmış araçların müşterilerimize teminini yapıyoruz. Zira yüzde 100 doluluk ile çalışıyoruz ve filomuzdaki tüm araçlar bayram öncesinde kiralandı. Türk tüketicisi bu bayram öncesinde ağırlıklı olarak ekonomik araçlara yönelmiş olsa da elimizde kiralanmamış ne ekonomik ne de lüks araç kaldı. Geçmiş bayramlara oranla bu Ramazan bayram öncesinde yoğunluk rahatlıkla yüzda 10 arttı.” Bu ekstra yoğunlukta Ramazan ayının temmuz ayına denk gelmesinde ve bayramla birleştirilen yaz tatili anlayışının artış göstermesinin büyük etkisi olduğunu kaydeden Akbay “Bayram tatili sonrası ağustos ayı ortasına kadar sürecek yaz tatili planları yapıldığı için günlük kiralamada bu yoğunluk ağustos ayının 15’ine kadar sürecek” dedi.

 

 

Citroen’in ticarisi Jumper yenilendi 

CITROEN’İN ticari aracı Jumper yenilenerek satışa sunuldu. 150 HP’lik motoruyla daha fazla performans ve daha düşük yakıt tüketimi sunan Jumper, teknolojik yenilikleriyle de dikkat çekiyor. Yeni Jumper’ın donanımında elektronik stabilize programı (ESP), yokuş kalkış desteği (Hill Holder), yokuş İniş desteği (Hill Descent Control) ve kaygan zeminde tutunmayı artıran akıllı çekiş sistemi (ITC) bulunuyor. Yeni Citroën Jumper’da Bluetooth ve LED gündüz sürüş farları da bulunuyor. Citroen ticari araç pazarında Jumper’ın yanı sıra Nemo ve Berlingo modelleriyle de faaliyet gösteriyor.  

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.