Toyota 2.4 milyon hibrit aracı geri çağırıyor

Otomotiv sanayinin eskiden beri en önemli sorunu olan geri çağırmalara neden olan üretim hataları bir çok markanın başını yakmıştır. Dünyanın en büyük otomotiv üreticileriden Toyota’nın 6-7 yıl önce başını ağrıtan gaz pedalı sorunu henüz unutulmadı. Japon devin başı şimdi de yeni nesil hibrit otomobillerindeki bir sorun yüzünden sıkıntıda.

Toyota’dan büyük geri çağırma

Hibrid teknolojisi her geçen gün biraz daha yükseliyor. Mahkemelere düşen dizel motorların ve eski nesil benzinlilerin yerine temiz enerji sayılan elektrik motorları geçiyor. Ya da termik motorlarla elektrikli motorlar koalisyonu dönemi başlıyor. Hemen her marka bu alana giriyor. Fakat bu yeni teknoloji henüz oturmadı ve sorunları mevcut.

Toyota’nın Prius, Auris ve C-HR modelleri hibrid motorlu araçlar sınıfında en çok isimleri duyulanlar listesinde yer alıyorlar.

Milyonlarca Toyota servise girecek

Japon şirket öncüsü olduğu hibrit motorlu araçlar alanında yeni bir sorunla karşı karşıya.  Reuters’ın haberine göre Toyota bugünlerde hibrit araçlarını servislere geri çağırma hazırlığı yapıyor. Dünya çapında 2.430.000 adet (yazıyla iki milyon dört yüz otuz bin) aracın hibrid sistemlerinde bir arıza yaşanabileceğini söyleyerek, bunun herhangi bir soruna yol açmaması için geri çağırma operasyonu organize ediyor.

2008 ile 2014 yılları arasında üretilmiş olan hibridleri kapsayan bu geri çağırma önemli bir operasyon olacak. Geri çağırma nedeni şöyle anlatıldı: Nadiren de olsa bazı araçların hibrid sistemlerinde arıza olması durumunda “arıza emniyetli” sürüş moduna geçemediği ve bu durumun güç kaybına ve kesintiye neden olabileceği şeklinde açıklandı.

Geri çağırma, Japonya’da satılan 1.250.000 milyon aracı, Kuzey Amerika’da satılan 830.000 aracı ve Avrupa’da satılan 290 bin aracı etkileyecek. Çin, Afrika, Okyanusya ve diğer bölgelerde satılan araçlar da bu geri çağırma işine dahil edilecek.

Ülkemizde üretilerek bütün dünyaya gönderilen C-HR SUV modelinde kullanılan hibrid teknolojisinin bu durumdan etkilenip etkilenmediğini ise önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Toyota Adapazarı fabrikasında ürettiği C-HR modelini ABD ve Avrupa ülkeleri dahil tüm dünyaya Türkiye4den ihraç ediyor. Şimdiden yıllık 50 bin adeti geçen üretimin aynı yekinde devam etmesi bekleniyor

Leave A Reply

Your email address will not be published.