Toyota’dan ne motosiklet ne araba: I-Road’u isteyen test edebilecek

Güneş doğudan doğmaya devam ederken, teknoloji de Japonya’dan geliyor. İlk kez üç yıl önce Temmuz ayında Toyota’nın ortaya koyduğu “Açık Yol Projesi” aradan geçen zamanda ne aşamaya geldi?
Günümüz itibariyle ete kemiğe büründü ve i-Road adını aldı. Hemen belirtelim; bu çalışmanın ulaştığı nokta yani fotoğraflarda görülen araç teknoloji uzmanlarına ve rastgele seçilmiş sıradan kullanıcılara test ettirildi.
Peki İ-Road nedir? Sıfır emisyonu ile yani yüzde 100 elektrikli olması ve ultra kompakt ölçüleri ile bir şehir içi aracı. Motosiklet desek değil, araba desek araba da değil. Fakat motosiklete daha yakın olan tasarımı ile üç tekerlekli bir melez.
Ön bölümde sabit iki tekerlek ile bir otomobil tasarımı sunarken, arkadaki tek tekerlek içinse motosiklet referans alınmış. Otomobil ve motosikletlerden en büyük farkı ise araca yön veren ve direksiyonun komut verdiği tekerlek arka tekerlek olarak tasarlanmış. Kısacası ön tekerlekler stabil ve bir forklift gibi… Tek olan arka tekerlek önü sağa veya sola çevirebiliyor.
Tamamen elektrikli olan I-Road, lityum pillerinin ful şarjı ile 50 km limite sahip. Bir kayakçının vücut hareketleri referans alınarak inşa edilen İ-Road, sağa – sola dönüşlerde virajın dönüş açısının ters yönüne yatarak, bir motosiklet gibi davranıyor.
Stabilite sadece eğrilerde değil, eğimlerde ve düz olmayan yüzeylerde de korunmuş. Toyota i-Road’u herkes güvenli ve konforlu bir şekilde kullanabilir deniyor. Tabii bu bir iddia.
Kask takmadan motosiklet kullanabilmeyi ve aynı zamanda bir otomobilin konfor ve dış ortamdan izole ortamında seyahate imkan verimeyi amaçlıyor.
Toyota, Tokyo’da bir İ-Road şarj ve bakım istasyonu hazırladı. Vatandaşlar gelip İ-Road’u alıp, kullanıp istasyona geri bırakıyorlar. Geri bildirimler toplanıyor ve ar-ge datası olarak sınıflanıyor, değerlendiriliyor. Bu geri bildirimlere Fransa’nın öğrenci kenti Grenoble şehrinde yaşayanlar da 2017’ye kadar süren başka bir araç paylaşımı projesi kapsamında dahil olmuşlardı. 
Karbon salımı olmadan, dar yollarda otomobil konforu ve motosikletten daha çok manevra kabiliyeti sunan İ-Road için teknik veriler ise şu şekilde:
Uzunluk: 2,345 mm / Genişlik: 870 mm / Yükseklik: 1,455 mm / Tekerlek tabanı: 1,695 mm
Lastik ebadı: (Ön) 80 / 90-16 (Arka) 120 / 90-10 / Minimum dönüş yarıçapı: 2.3 m/ Boş ağırlık: 300 kg/ Güç aktarımı: elektrik motorları/ Maksimum hız: 60km/h/ Menzil: 50 km
Pil türü lityum- iyon.
Leave A Reply

Your email address will not be published.