Yeni Auris’in içinden C-HR çıktı

Toyota, özellikle Türkiye’de geride kaldığı kompakt HB segmentinde yeni bir dönemin kapısında.
Türkiye yollarına önümüzdeki yıl çıkması beklenen yeni Auris (Altın) Toyota’nın C HB segmentinde rolünü artırabilecek mi?
Yeni Toyota Auris, ilk kez C-HR ile başlayan, daha sonra Prius ile devam eden yeni nesil otomotiv mühendisliğinin üçüncü modeli olacak.
Mühendisliğe bakış açısını değiştiren Japon dev yenilikçi davranışına Toyota Yeni Küresel Mimari Platformu (Toyota New Global Architecture -TNGA) diyor.
Toyota’nın ülkemizde de sevilen modeli Auris’te bu teknolojik gelişmelerin üçüncü adımında yerini aldı.
Yeni Toyota Auris, çoklu bağlantıların ve arka süspansiyonun geliştirilmesi ile önemli alanlarda güçlendirilmiş.
Bunun için de yüksek mukavemetli çelik kullanılmış ve bu sayede daha rijit bir gövde bütünlüğü vaat ediyor.

 

Toyota’nın yeni nesil otomobilleri artık TNGA platformunda üretilecek. Bu platformda üretilecek araçlar aktif ve pasif güvenlik standartlarını karşılayacak donanımlara sahip olacak.
Toyota mühendisleri yeni Auris’i geliştirirken bağımsız çarpışma testi programlarının yüksek standartlarını karşılama konusuna da yoğunlaşmışlar.
Toyota Global Tasarım Yöneticisi Simon Humphries yaptığı açıklamada, ‘Yeni Auris ile öncelikli amacımız iç alan kullamındaki pratiklikten ödün vermeden, piyasadaki en cesur ve dinamik hatchback otomobil yaratmaktı’ diye yeni Auris çalışmaları hakkında bazı bilgiler verdi.

 

Yandan görünüşünde ince ve zarif çizgilerini gizlemeyen yeni Toyota Auris, önden bakıldığında geniş ve güven verici bir ön yüze sahip.

 

Eski Auris’ten daha uzun ve daha alçak olan yeni modelin ölçülerindeki değişimler ise şöyle sıralanıyor: Uzunluk 40 mm, omuz mesafesi 47 mm arttırıldı.
Yüksekliği ise 25 mm azaldı. Toyota’nın “Keen Look” tasarım anlayışını devam ettiren Toyota tasarımcıları, sürücüye daha iyi bir görüş açısı sağlayan motor kaputu tasarımı ile dikkat çekiyorlar.

 

Arka camdaki 14 derecelik açı genişlemesi ve arka tekerleklerin 20 mm köşelere taşınması yeni Auris’in en çarpıcı tasarım detaylarının tamamlayacıları arasında yer alıyorlar.
Ülkemiz için motor seçenekleri henüz belli değil. Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk lansmanı yapıldı ve motor gamı 1.2 lt benzinli, 1.8 lt benzinli ve 2.0 lt benzinli hibrid olarak açıklandı.

Türkiye’de üretilerek bütün dünyaya ihraç edilen Toyota CH-R’da kullanılan 1.8 lt benzinli hibrid adaptasyonu olacak mı merakla beklemekteyiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.