Toyota’nın küresel araç üretimi tahminleri aştı

Yeni Toyota Yaris üretimi

Toyota Motor Corp. bugün yaptığı açıklamada (26 Aralık) Kasım ayı küresel araç üretiminin yüzde 1,5 artarak, 833 bin 104 adetle; yeni bir seviyeye ulaştığını açıkladı. Şirketin artan üretim ve satış adetlerinde Kuzey Amerika pazarındaki canlanma ve COVID-19 nedeniyle hız kesen yedek parça tedariğindeki toparlanmanın etkili olduğu bildirildi.

Şirketin Japonya’daki üretimi yüzde 3,3 azalarak, 266 bin 174 araca gerilerken; denizaşırı üretim yüzde 3,8 artışla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 566 bin 930 adede ulaştı.

Dünya otomotiv liginin zirvesindeki üretici, Aralık ayı üretimini 700 bin araç seviyelerinde beklediğini ve yıllık toplamda 9.2 milyon adetlik bir hedefi koruduğunu söyledi.

Toyota daha önce bu mali yılda 9,7 milyon otomobil üretmeyi bekliyordu; ancak artan malzeme maliyetleri ve yarı iletken kıtlığıyla mücadele ettiği için Kasım ayında hedefi düşürmek zorunda kaldı.

Bu, geçen yılki yaklaşık 8,6 milyon adetlik üretimin hâlâ ilerisinde.

Önceki İçerikToyota’ya göre gelecek için tek seçenek elektrikli araçlar değil
Sonraki İçerikAudi’nin içten yanmalı motorlara veda edeceği tarih belli oldu
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz