Trafik sigortasına yeni yıl zammı yok ama aylık yüzde 1,5 artış devam edecek

Trafik sigortası fiyatları 2019 yılında cebimizi etkileyecek oranda değişmeyecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2019 yılı Trafik Sigortası fiyatlarını belirledi. Bakanlık, primlerde artışa gidilmeyeceğini ama buna karşılık sigorta teminat limitlerinin de artırılmadığını açıkladı. Bu durumda bir aracın tamirat tutar limiti 2018 yılına göre daha düşük olacak. Çünkü yedek parça ve servis işçiliği fiyatlarında enflasyona bağlı olarak artış yaşandı. Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre ilk kez trafik sigortasının teminat limitlerinde yıl değişimine rağmen artışa gidilmemiş oldu.

2019 yılında bütün taşıt gruplarında araç başına maddi teminat tutarı 36 bin lira, kaza başına teminat tutarı 72 bin lira olmaya devam edecek. Kaza sonrası sakatlık ve vefat tazminatı ise tüm araçlar için kişi başına 360 bin lira, kaza başına da 1.8 milyon lira olarak uygulanacak.

Hatırlanacağı gibi 2017’nin nisan ayında yasal düzenleme ile zorunlu trafik sigortasının fiyatı tavan fiyat uygulamasıyla sınırlandırıldı. Düzenleme kapsamında illere, araç gruplarına ve sürücülerin hasar geçmişine göre sigorta primleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmeye başladı. Böylece sigorta şirketlerinin, tavan fiyatın üzerinde poliçe satmaları engellenmiş oldu.

Ayrıca sigorta şirketlerine, ayda yüzde 1 oranında sigorta primi artırma hakkı tanındı. 2017 yılı ağustos ayından itibaren bu oran yüzde 1.5’a çıkarıldı. Sigortacılar trafik fiyatlarını her ay yüzde 1.5 artırabiliyor. Yine 2018’in ocak ayında enflasyon ayarlaması adı altında bir kereye mahsus olmak üzere poliçe fiyatlarına yüzde 5 daha zam izni verildi.

Şimdi yüzde 5 benzeri (enflasyon daha fazla olduğu için muhtemelen 2-3 katı) bir seferlik zam beklentisi ortadan kalkmış oldu. Aylık poliçe fiyatlarına yüzde 1.5’luk artış ise devam edecek.

Trafik sigortası zararda

Sigorta şirketleri için trafik sigortası kârlı bir alan değil; ocak-eylül döneminde trafik sigortasında 75 milyon liranın üzerinde zarar açıklandı. Sigorta şirketlerinin 9 aylık trafik sigortası satışı 13 milyon 556 bin, karşılığında ise toplanan prim 9.1 milyar lira oldu. Ancak aynı dönemde 13.9 milyar TL’yi bulan hasar oluştu. Hasarın 8.6 milyar TL’si kazalarda ölenlerin yakınlarına ödenen vefat ve sakatlık tazminatlarından oluştu. Toplam trafik sigortası hasar bedelinin 5 milyar lirası ise maddi hasarlardan kaynaklandı. Trafik sigortası zararının sene sonunda 100 milyon liraya ulaşması bekleniyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.