Trump: “Mercedes’i 5. Cadde’den silerim”

ABD Başkanı Trump, Kanada, Meksika ve Avrupa otomobillerine yönelik salvolarına devam ediyor. “Manhattan caddelerinden Mercedes’i sileceğini” dahi söyleyen Trump’ın yeni yaklaşımı Alman otomotivini etkilemeye başladı bile. Porcshe hisseleri dünü yüzde 20’lik düşüşle kapadı.

Alman Wirtschaftswoche Dergisi’nin haberine göre, ABD Başkanı Trump, Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Alman lüks otomobil üreticilerini ABD pazarında bloke edeceğini söyledi.

Avrupalı ​​ve Amerikalı diplomatlara atıf yapılan yazıda Trump, Nisan ayında Macron’a Mercedes-Benz modellerinin New York’un kalbindeki ünlü 5. Cadde’de yuvalanmalarını engelleyecek bir ticaret politikası izleyeceğini dile getirmiş.

Macron’un sözcüleri rapora yorum yapmayı red ediyor.

ABD ile Almanya arasında neler oluyor?

Trumph, GM CEO’su Marry Barra ve FCA CEO’su Sergio Marchionne ile de masaya oturmuştu.

Trump yönetimi, mayıs ayı başlarında otomobil ithalatının ABD otomobil endüstrisine zarar verip vermediğine dair bir ticari soruşturma başlatmıştı.

Mart ayında ABD çelik ve alüminyum vergilerinin artırılmasında da aynı neden yani  “ulusal güvenlik” gerekçe olarak kullanılmış ve sonucunda yüzde 25’e varan ek gümrük vergileri devreye alınmıştı.

Analistler böyle bir gümrük tarifesininin devreye alınmasının, Alman otomobil üreticileri için 4,5 milyar avroluk iş hacmi kaybına yol açacağını söylüyorlar.

ABD lüks oto pazarının yüzde 90’ı Almanların elinde

Alman otomobil üreticileri, ABD premium otomobil pazarının yüzde 90’ını, BMW, DAimler ve Volkswgaen grup markalarıyla elinde tutuyor. Bu hakimiyette BMW’nin Rolls-Royce, Mini ve BMW, Daimler’in Mercedes-Benz ve Volkswagen Group’u Bentley, Bugatti, Porsche ve Audi başrolde ve hepsi de çok güçlü.

Burada Audi ve Porsche’nin ABD’de fabrikaları olmadığından özellikle savunmasız oldukları görülüyor.

Mercedes-Benz ve BMW ise ithal otoya gelecek kısıtlamalara karşı yerel üretim kapasitesini daha kolay genişletmelerine olanak tanıyacak büyük fabrikalara sahip.

AB 43 milyar Avroluk araç satıyor, 6.2 milyar’lık alıyor

AB ülkeleri içinde ABD’ye yönelik en büyük otomobil ihracatçısı Almanya. İşte Avrupa ile ABD arasındaki otomotiv dış ticaretinin 2017 tablosu:

Donald Trump’ın Toyota ile ilgili twitter paylaşımı dikkat çekmişti.

Avrupa Otomotiv Sanayi Derneği ACEA’ya göre AB, geçen yıl ABD’ye 37 milyar euro (43 milyar dolar) değerinde otomobil ihraç ederken, ABD’den yapılan ithalat 6,2 milyar avroya (7.3 milyar dolar) olarak gerçekleşti.

Almanya Otomobil Sanayi Derneği VDA, üyelerinin 2016 yılında Kuzey Amerika’ya 657 bin araç ihraç ettiğini, bununla birlikte toplam otomotiv yan sanayi, otomobil, motor ve 2. el araç ihracatının 2016 yılında toplam 31.2 milyar avro olduğunu açıklıyor.

ABD’den Almanya’ya yapılan ithalatlar için VDA’nın açıkladığı en son rakamlar ise 23,8 milyar avroluk bir ticaret açığı anlamına gelen 7,4 milyar avroları gösteriyor.

Alman otomobil üreticileri geçen yıl ABD fabrikalarında 804 bin araç üretti.

Trump çelik ve alüminyumdan sonra otomotive yeni tarife getirecek.

Trump’ın çelik ve alüminyum kararı bekleniyor

Trump ‘un haftaya ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatına getirdiği yeni gümrük vergilerinden AB’nin muaf olup olmayacağına karar vermesi bekleniyor.

Berlin, alüminyum ve çelik ithalatına yönelik yeni düzenlemenin ardından otomobil ithalatının da aynı yörüngeye alınmasına tepki gösteriyor.

İki ülke arasında görüşmeler çarşamba gününe kadar sürmüştü ve henüz bir gelişme elde edilememişti.

Trump, 2017 yılının başında Alman Bild gazetesine verdiği bir röportajda, ithal otomobillere yüzde 35 gümrük vergisi uygulayacağını söylemişti.

Buna karşın Alman Maliye Bakanı Olaf Scholz, Reuters’e verdiği demeçte, herhangi bir gümrük vergisine karşı, herhangi bir taviz verilmediğini söylerken, “AB’nin herhangi bir tarifeye verdiği cevabın “açık, güçlü ve akıllı” olması” gerektiğini dile getirdi.

Fransız otomobil üreticilerinin neredeyse hiçbir ABD satışına sahip olmaması, Alman otomobil üreticilerinin oradaki küresel satışların yüzde 30’unu oluşturması nedeniyle Trump’ın oto tarifesi bir Fransız-Alman dayanışması testi olarak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.