Tüketici kredisi sınırlaması ile ikinci el araç alacaklara fren geldi

tüketici kredisi

ÖTV matrahı değişikliğiyle fiyatlarda yaşanan indirim sonrası sıfır araç sahibi olmak isteyenler, çip krizi, ürün tedariki ve yüksek araç fiyatları sorunlarıyla karşı karşıya geliyor. Alternatif arayışlar içerisine giren tüketiciler de çözüm olarak gözlerini ikinci el otomobile çeviriyor. Araç kredisi ve tüketici kredisi de araç satın almanın en pratik yolu olarak görünüyor.

Pandemi nedeniyle fiyatların yüzde 100’e yakın arttığı ikinci el piyasası da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tarafından yapılan yeni düzenlemeyle alternatif olmaktan uzaklaşıyor.

Türk tüketicilerin araç satın alırken tercih ettiği ilk yollardan birisi olan kredi kullanımı; BDDK’nin tüketici kredilerinde vade sınırını düşürmesiyle tekrar üzerine düşünülmesi gereken bir konu haline geldi.

ÖTV indirimi sonrası 300 bin TL altındaki 1.0 lt modeller

Tüketici kredilerinde vade sınırını düşüren bir karara imza atan BDDK tarafından yapılan açıklamada; “36 ay olarak belirlenen tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının kredi tutarı 50 bin Türk Lirasının üzerinde olan krediler için otuz altı aydan yirmi dört aya indirilmesine” karar verildiği belirtildi.

Ayrıca; “Bu karar tarihinden önce kullandırılan bu kapsamdaki kredilerin borç bakiyelerinin 50 bin Türk Lirasının üzerinde olsa dahi borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla otuz altı ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilmesine karar verilmiştir.” denildi.

Böylelikle; araç kredisi kullanamayan, 50 bin TL ve üzerindeki fiyata otomobil alırken tüketici kredisine başvurmak isteyenler aylık ödeme hesaplarını yeniden gözden geçirecekler.

Bugün; ortalama yüzde 1,60 faiz oranıyla 50 bin TL’lik tüketici kredisi kullanıldığında, ortaya 63 bin liralık ödenmesi gereken bir tutar çıkıyor. 24 aya indirilen vade sayısıyla birlikte aylık ödenmesi gereken tutar ise 2.600 TL civarında oluyor. Bu da neredeyse bir asgari ücrete tekabül ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz