Turbo arızası nasıl anlaşılır ve nelere dikkat edilmelidir?

Turbo, emisyonları ve tüketimi azaltmaya çalışan mevcut yanmalı motorlarda, neredeyse vazgeçilmez bir unsur haline geldi. Bu önemli parçanın kırılması bizlere çok pahalıya malomal ve bu yüzden de bazı özelliklerini bilmemiz gerekiyor. Peki Turbo nedir, Turbo arızası ıslık sesi nasıl olur ve Turbo arızası nasıl anlaşılır biliyor muyuz? Mevcut motorların büyük bir çoğunluğu ve özellikle dizel motorlar, düşük yakıt tüketimi ve emisyonu sağlamak için turbo kullanıyor.

Turbo nedir ve ne işe yarar? Yaygın olarak turbo dediğimiz şey, havayı sıkıştıran ve soğuk havanın motorda silindirlerdeki yakıtla karışması için daha fazla oksijen almasına izin veren bir aşırı besleme sistemidir. En basit şekliyle; yüksek basınçlı hava, soğutulur ve yakıtla karıştıktan sonra güçte bir artışa neden olur. Dizel motorların vazgeçilmezi olan turbo, günümüzdeki benzinli motorlarda da oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Hepimizin karşılaşabileceği turbo arızası, nasıl anlaşılır ve nasıl oluşur birlikte göz atalım.

Turbo kullanımında dikkat edilecek hususlar: Turboşarj türbinleri dakikada yaklaşık 200 bin devirde dönebilir ve 1.000 closeC’ye yakın sıcaklıklara ulaşabilir. Bu nedenle bozulma ihtimalini mümkün olduğunca en aza indirmek önemlidir. Dayanıklı olduğu kadar da hassas olan turbo arızası nasıl anlaşılır, önlemek veya azaltmak için, aşınmayı sınırlamak için nasıl önlemler alabiliriz: Aracınızın motoru soğukken hızlanmalardan kaçının, çünkü motorun geri kalanı gibi turbo da ilk kullanım aşamasında henüz yağlanmamıştır. Aksi bir durum olmadığı sürece, turbonun ani hızlanmasını önlemek için kesinlikle dip gaz yapar gibi bir şekilde hızlanmayın.

Uzun yolculuklardan sonra veya devirli araç kullanımından sonra motoru kapatmadan önce birkaç dakika rölantide bırakın. Böylece turbo pallerinin devrinin düşmesine ve turbonun yavaş yavaş soğumasına izin verin. Bazen, kısa viteslerle sürün ve karbon girişi ve egzoz sistemini temizlemek için rampa aşağı inerken gaz pedalına basmayın. Viteste (kompresör) bırakılmış halde bayır inerken gaza dokunmamak ayrıca yakıt tüketiminizi de azaltacaktır. Kaliteli yağ kullanın, seviyesini ve durumunu periyodik olarak mutlaka kontrol edin. Aracınızdaki kullanılan turbo nedir? Bu sorunun cevabı ile birlikte aracınız için tavsiye edilen hava ve yağ filtrelerini önerilen süre içerisinde mutlaka değiştirin.

 

Turbo arızası nasıl anlaşılır? Turbonuz bir gün zamansız bozulursa, arıza çok ciddi olabilir ve pek de ucuz maliyetlerle karşılaşmayabilirsiniz. Hatta biraz dikkatsiz veya şanssız biriyseniz, bu turbo arızası nasıl anlaşılır bile diyemeden motorun ömrünü sona erdirebilir. Neyse ki, bu durumlardan kurtulabilmenin birkaç yolu var. Turbo kırılmadan önce yorgunluk veya bozulma belirtileri göstermeye başlar. Bu nedenle turbo hakkında bilgi edinmek ve dikkatli olmak çok yararlı olabilir:

Turbo palleri, maruz kaldığı yüksek gerilime dayanacak ve zaman içinde boşluklar oluşturabilecek burçlar üzerinde dönecek şekilde yağ ile kaplanmıştır. Bu, paller gevşemeye başlarsa; yağın girişe gelmesine ve daha sonra yanmasına neden olur. Egzozdaki yüksek miktarda beyaz duman, yüksek yağ tüketimini ve turbonun sorunlu olduğunu gösterir. Bu durumda, en çok önerilen, yağ seviyesini kontrol etmek. Eğer çok düşükse hareket ettirmemek ve onarılması için bir çekici çağırmayı seçmektir.

Turbo arızası nasıl anlaşılır; Turbo arızası ıslık sesi en kolay belirti Turbo bozulmaya başlamasıyla beraber aracın performansının azalmasına neden olur. Aracın sarsılması durumunda, boşaltma valfine zarar verebilir. Turbo şarj hortumlarından birinde bir çatlak veya gevşek bir kelepçe basınç kaybına neden olabilir. Bu sebeple araç hızlanmaya başladığı an; kaçan hava ıslık sesi çıkarır. Genellikle kolayca tespit edilerek sonuçlanır. Bazen silindire ulaşan hava basıncı normalden çok daha düşük olduğu için performans kaybı eşlik eder. Sorunu net bir şekilde görürsek, gevşek kelepçeyi kendimiz sıkabilir veya hasarlı kovanı yenisiyle değiştirebiliriz.

Kaputun altındaki garip sesler pahalıya sebep olabilir! Turbo arızası nasıl anlaşılır; diğer gürültü türleri, turbo ile ilgili bir sorunumuz olduğunu görmemizi sağlayabilir. Kendisiyle ilişkili performans kaybı olan bir elektrik süpürgesine benzer bir ses duyarsak, turbo palleri muhtemelen boşluklara sahiptir.Bu arıza sebebi ile 200 bin devire ulaşabilen turbo palleri turbonun gövdesine temas eder. Bu durumda, metal parçacıkların silindirlere ulaşmasını, çok ciddi ve hatta onarılamaz bir arızaya neden olmasını önlemek için motoru derhal durdurmalıyız. Sadece turbo kırılmışsa, arıza, işçilik dahil olmak üzere sadece turbo fiyatı ödemeniz gerekecek. Ancak daha fazla parça hasar görürse, iki veya üç kat para harcamanız gerekebilir, hatta tüm motoru değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Turbo basıncı
Leave A Reply

Your email address will not be published.