Türkiye Formula 1 takvimine girebilecek mi?

Türkiye Formula 1 takvimine yeniden girecek mi? İstanbul Park pistinin işletmecisi Intercity geçtiğimiz günlerde F1 yönetimi ile görüşmelerini sürdürdüğünü açıklamıştı.

Yeni gelişme ise Sky Sport İtalya’nın hazırladığı habere göre Türkiye’nin 15 Kasım’dan itibaren Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapacağı iddiası oldu.

İstanbul’da 7 yıl boyunca düzenlenen ancak 2011 yılından sonra İstanbul Park’a veda eden organizasyon, yeniden Türkiye’ye seyircisiz olarak dönüş yapabilir.

Konu üzerindeki görüşlerini bildiren TOSFED Basın Sözcüsü Atıl Atılgan; “Formula 1 Türkiye yarışlarının İstanbul’a dönmesi için çalışmalar ve görüşmeler uzun bir süredir devam ediyor. Ancak henüz netleşmiş bir karar olduğu yönünde bize bilgi gelmedi” şeklinde konuştu.

İlk İstanbul Park Grand Prix’i 21 Ağustos 2005 tarihinde yapıldı ve McLaren Mercedes’in Finlandiyalı pilotu Kimi Raikkonen pistin ilk kazananı oldu. İstanbul’daki son yarış ise 2011 yılında yapılmıştı ve bu yarışı da Sebastian Vettel kazanmıştı.

F1 takviminden çıkmasının sebebi yönetimin Türkiye’den organizasyon için istediği ücreti iki katı olan 26 milyon dolara artırmış olmasıydı. Bir önceki rakam ise 13.5 milyon dolardı.

İstanbul Park pisti de Formula 1’in yapılmadığı süre içerisinde farklı otomobil ve bisiklet yarış organizasyonlarına ev sahipliği yapmaya devam etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.