Türkiye hazırlıklarına başlayan Tesla, rekor kâr açıkladı

Üç gün önce Türkiye’deki yol haritasını çizmeye başlayan Tesla, 2021 yılının dördüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. Çip krizi ve tedarik sorunlarına rağmen geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ve önceki dönemlerde de rekor sayılara imza atan Tesla’nın büyümesi Türkiye ile devam edecek.

2020 yılının son çeyreğinde 270 milyon dolar olarak açıklanan net karı 770 artan Tesla, 2021 yılı genelinde yüzde 665’lik bir artış gösterdi. En çok satan elektrikli otomobiller listelerinde başı çeken şirketin net karı 5,5 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı.

Tesla’nın geçen yılın dördüncü çeyreğinde elde ettiği gelir de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 65 artışla 17,7 milyar dolara yükseldi. Şirket, 2020’nin aynı döneminde 10,7 milyar dolar gelir elde etmişti. Dünya genelinde 936 binin üzerinde aracın teslimatını gerçekleştiren Tesla’nın; geçen yıl genelinde elde ettiği gelir yüzde 71 artışla 53,8 milyar dolara çıktı.

Tesla’nın 2020’nin dördüncü çeyreğinde 0,24 dolar olan hisse başına karı da geçen yılın dördüncü çeyreğinde 2,05 dolar oldu. Şirket, yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınından kaynaklanan tedarik zinciri sorunlarının ise bu yıl boyunca üretimi kısıtlamaya devam edeceği konusunda uyardı.

Tesla Türkiye hazırlıklarını sürdürüyor

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Türkiye’de kurduğu Tesla Motorları şirketiyle yeni bir maceraya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Kemal Geçer’in CEO olarak seçilmesiyle başlayan süreç, Tesla’nın yatırımlarını artırması ve satış hizmetlerinin ayarlanmasıyla devam ediyor.

Aralık ayında 710 bin TL’lik kuruluş sermayesi 50 milyon TL artırılan Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited Şirketi’nin ofis, showroom, servis ve depo hizmetleri için çalışmalar başladı. Aynı zamanda, Tesla Türkiye için satış sorumlusu ve ofis müdürü iş ilanları da açıldı.

Halihazırda ABD, Asya ve Avrupa pazarlarında satış yapan Tesla’nın; Model S, Model 3, Model X ve Model Y elektrikli otomobillerini Türkiye’ye getirmesi bekleniyor. Bu modellerin satış sonrası yaygınlaşabilmesi için de Ankara, Antalya, Antalya, Aydin, Balikesir, Bursa, Edirne, Hendek, İstanbul, İzmir ve Konya olmak üzere 11 bölgede hızlı şarj istasyonları yerleştireceği duyuruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz