Türkiye, İspanya’yı geçti, Opel’in en büyük 5. pazarı oldu

Türkiye ve dünyan çip krizi, hammadde sıkıntısı gibi nedenlerle araç bulunurluk sorunu yaşamaya devam ediyor. Araç üretimi bütün otomobil fabrikalarında kesintilerle devam edebiliyor. Araç alacak olanların aylarca sıra beklemesine neden olan bu durum, henüz üretilmemiş araçların dahi satılmış olması gibi bir avantaj getiriyor. Örneğin, Opel’in dünyadaki en büyük 5. ülke pazarı olan Türkiye’de Opel marka tüm araçlarda 45 gün sonraya sıra verilebiliyor.
Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, yeni Grandland tanıtımı için İstanbul’da gazetecilerle buluştu. Lansmanda soruları yanıtlayan Genel Müdür, “Şu an itibariyle (mayıs sonu) 45 güne ileriye kadar bantlardaki her aracın sahibi belli.” dedi.
Otomobil satın alanların yapısını araştırdıklarını söyleyen Girgin, “Yatırım amacıyla araç alanlar çoğunlukta. Bir kişinin 3-4 araba aldığını da rastladık.” dedi.
Sıfır otomobilin yatırım aracı olmaya devam ettiği, fiyatların giderek arttığı gerçeği, yatırımcı için otomobil alamını cazip tutmaya devam ediyor.

Opel eski günlerine dönüyor

General Motors (GM) çatısı altından önce PSA (Peugeot-Citroen), ardından Stellantis (Peugeot, Citroen, Fiat, Chrysler, Jeep) çatısı altına giren Opel; yükselişini sürdürüyor. Türkiye’de uzun yıllar en çok satan ilk 5 marka içinde yer alan ama değişim ürecinde kan kaybeden marka, yeniden yükseliş hedeflerini paylaştı.
2022 ilk 4 aylık sonuçlara göre Avrupa’nın en büyük otomobil pazarları olan Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya 5’lisinden İspanya’yı geride bırakan Opel Türkiye; yılı 45 bin araç satışı ile tamamlamayı planlıyor.
2022 yılını 45 bin adetin üzerinde satışla tamamlamayı hedefleyen şirket, önümüzdeki yıllara ilişkin performansını da şöyle açıkladı:
  • 2023 hedefi: Toplam pazar 900 bin ve Opel satışları 63.500 adet
  • 2024 hedefi: Toplam pazar 930 bin ve Opel satışları 68.000 adet
  • 2025 hedefi: Toplam pazar 935 bin ve Opel satışları70.000 adet

2025’te 10 bini elektrikli 70 bin Opel satılacak

İlk elektrikli Opel modelini bu yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye’Ye getirmeye hazırlandıklarını söyleyen Opel Türkiye Genel Müdürü, “Türkiye otomotiv pazarının önemli bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Bu sene son çeyrekte bulunurluk
problemlerinin aşılması ve lojistik sorunlarının azalması ile pazarın daha da hareketleneceğini öngörüyoruz. Hedefimiz, 2022 yılında 45 bin adetlik satış rakamına ulaşarak; her alanda ilk 5’te yer almak. Orta vadede ise elektrikli modellerimizle büyümeyi
sürdüreceğiz. 2025’te Türkiye’de 70 bin adetlik satış hedefimiz var ve bunun 10 bini elektrikli modellerden gelecek” dedi.
Opel Türkiye, 9 bin adetlik satışla 2022’nin ilk 4 ayında Opel pazarları içerisinde İspanya’yı geride bıraktı.
Türkiye’de toplam pazarda, hatchback satışlarında, hafif ticari araç pazarında, SUV satışlarında ilk beşe girme hedefine odaklanan Opel, yılın ilk 5 ayı sonunda bu hedeflerine ulaşmaya başladı. Yılın ilk 4 ayında 9 bn, Mayıs ayında ise 4 bin adetlik satışla bunu 13 binlere çıkaran marka, 45 binlik hedefinin yüzde 30’unu yakaladı.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.