Türkiye, otomobilde LPG ve dizel dedi

 

Türkiye otomotiv parkı, son 5 yılmda adeta dizel akınına uğradı. TÜrkiye araç parkındaki dizel araçların sayısı giderek artarker, benzinli araç sayısında düşüş yaşanıyor.

Türk otomotiv tüketicilerini satın alımda en çok etkileyen unsur yakıt oldu. Tüketicilerin bu eğilimi, LPG ve dizel yakıtla çalışan otomobillerin satışında yaşanan artışın da ifadesi oldu. Otomobil firmalarının Türkiye’deki vergi sistemine uygun küçük motor hacimli dizel motor üretip, pazara sunmalarının da etkili olduğu bu trend, benzinli otomobil satışlarının yüzde 15 düşmesine, dizel satışlarının ise yüzde 125 artması sonucunu doğurdu.

Türkiye’de dizel otomobil satışları son 5 yılda yüzde 125 arttı. Trafiğe kayıtlı araç sayılarına bakıldığında 2009 yılında 1 milyon 111 bin adet olan dizel otomobil sayısı, 2013 yılında 2 milyon 500 bin adete çok yaklaştı. 

Aynı yıllar arasında LPG ile çalışan araçların sayısı yüzde 50 artıy gösterdi ve 3 milyon 852 bini buldu.

Otomobil alımında önemli soru: Benzinli mi dizel mi? sorusunun cevabını Vatan Gazetesi Otomotiv Editörü Mete Tansu yazdı

http://otoajanda.com/2898/dizel-mi-benzinli-mi-otomobilde-onemli-soru/

Önceki İçerikOtomotiv rekora rağmen dış ticarette açık vermedi
Sonraki İçerikSon Dakika! Honda Türkiye’de üst düzey ayrılık
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz