Türkiye otomotiv ihracatı en yüksek ikinci Ağustosu yakaladı

Türkiye ekonomisini ayakta tutan ihracatta ağustos 2019 rakamları açıklandı. Son yıllarda olduğu gibi ağustos ayında da en büyük ihracatçı sektör yine otomotiv oldu. Türkiye otomotiv ihracatı geçtiğimiz ay yüzde 8 artarak 1,7 milyar dolar olarak açıklandı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) açıklamasına göre Türkiye otomotiv sanayii ağustos ayında yüzde 8,4 artışla 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam tarihteki ikinci en yüksek ağustos ihracatı olarak kayıtlara geçti.

Ağustos ayındaki yükselişe karşın, ocak-ağustos ihracatı 2018 yılı aynı dönemine göre yüzde 4 düşüş gösterdi ve 20 milyar dolarda kaldı.

Ağustosta otomotiv ihracatı neden arttı :

Otomotiv ihracat tarihinin en yüksek ikinci ağustos rakamı gerçekleşti.

 

Türkiye’deki otomotiv fabrikalarının bakım ve izin nedeniyle kapalı olduğu ağustos ayında ihracat artışının nasıl yakalandığı sorusunu ise OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatında yaşanan çift haneli artış, ağustos performansında temel belirleyici oldu” diye yanıtladı.

 

Türkiye otomotiv ihracatı tarihindeki en yüksek 2. ağustos

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv sanayii ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,4 artışla 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.
Otomotivin Türkiye ihracatındaki payı yüzde 13 oldu. BU oranla en büyük ihracatçı sektör ünvanını korudu.
Tarihindeki en yüksek ikinci ağustos ayı ihracat rakamına ulaşan otomotiv endüstrisi, yüzde 8’lik artışıyla da son 10 aylık dönemin en yüksek artış oranına ulaştı.
Otomotivin ocak-ağustos dönemi ihracatı ise bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 4 azalışla 20 milyar dolar oldu.

Ağustos ihracatı içinde yüzde 29 paya sahip binek araç ihracatı yüzde 1 artışla 511

Ağustos ihracatında binek araçların yapı yüzde 29 oldu.

milyon dolar oldu. Eskiden yan sanayi olarak geçen tedarik endüstrisi ise 721 milyon dolar ihracatla, yüzde 41,5 pay ile ağırlığını hissettirdi.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 37 artışla 261 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı yüzde 5 artışla 129 milyon dolar olurken, diğer ürün grupları arasında yer alan Çekiciler ihracatı da yüzde 51 arttı.

Yan sanayinin ana ihracat pazarı ağustosta üzdü

Otomobil değil ama otomobil parçaları üreten tedarik sanayiinde en yükse ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya yüzde 8 azalma görüldü. Yan sanayi İtalya’ya yüzde 8, Polonya’ya yüzde 7, Cezayir’e yüzde 30 ihracat kabı yaşadı.
İhracatın arttığı pazarlar da vardı. Yan sanayi ihracatını ağustosta ABD’ye yüzde 10, Rusya’ya yüzde 39, İspanya’ya yüzde 19 ve Slovenya’ya yüzde 78 artırdı.
Ağustosta binek otomobillerde en büyük pazar olan Fransa’ya ihracat yüzde 90 artarken, önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 19, İsrail’e yüzde 44, Slovenya’ya yüzde 75, Hollanda’ya da yüzde 324 artış yaşandı. Buna karşılık binek otomobillerde İspanya’ya yüzde 11, Almanya’ya yüzde 39, Polonya’ya yüzde 24 oranında düşüş görüldü.
Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda Hollanda’ya yüzde 142, İtalya’ya yüzde 110, Almanya’ya yüzde 127, Slovenya’ya yüzde 182 ihracat artışı olurken, Birleşik Krallık’a yüzde 20, Belçika’ya yüzde 13 düşüş görüldü. Otobüs-Minibüs-Midibüs’te ise Fransa’ya yüzde 29 düşüş, İtalya’ya yüzde 111 gibi yüksek oranlı artış kaydedildi.

ABD ve Almanya’ya düştü, Fransa’ya arttı

  • Aylık bazda en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ağustosta yüzde 0,4 azalışla 291 milyon dolar ihracat yapıldı.
  • Fransa 182 milyon dolarlık rakamla ikinci büyük pazar olurken, artış oranı yüzde 26,5 olarak gerçekleşti.
  • Yine İtalya’ya ihracat yüzde 18 artışla 151 milyon dolar oldu.
  • Fransa’ya olan artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 90, İtalya’ya yönelik artışta da eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 110 artması etkili oldu.
Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 21, Polonya’ya yüzde 17, Cezayir’e yüzde 32 düşüş görüldü.
ABD’ye yönelik ihracat düşüşünde bu ülkeye otobüs-minibüs midibüs ihracatının yüzde 90 gerilemesi etki yaptı.
Ağustosta Hollanda’ya ise yüzde 79,5 Slovenya’ya yüzde 104, İsrail’e yüzde 44 ve Rusya’ya da yüzde 13 ihracat artışı yaşandı. Hollanda’ya olan artışta eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 142 ve binek otomobiller ihracatının yüzde 324 artması etki yaptı.


AB’ye ihracat yüzde 10 artış gösterdi

Ağustos ayında Avrupa Birliği Ülkelerine yüzde 10 artışla 1 milyar 255 milyon dolar ihracat yapılırken, en büyük Pazar olan AB Ülkelerinin toplam ihracattan aldığı pay da yüzde 72 oldu. Geçen ay Ortadoğu Ülkelerine yüzde 21, Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkelerine yüzde 45 ihracat artışı kaydedildi.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.