Türkiye otomotiv ihracatı kasım 2020: AB’ye tam bağlıyız

Türkiye otomotiv sanayi, pandemi etkisindeki 2020 yılında ihracat performansını sürdürüyor. Nisanda adeta sıfırlanan otomotiv ihracatı; kasım 2020 itibariyle ekimden sonra yılın ikinci yüksek rakamına ulaştı ve 2.7 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Türkiye otomotiv ihracatı kasım 2020 itibariyle yılın en yüksek ikinci rakamına ulaştı; ama Almanya’ya yönelik ihracatta bitmiş ürün değil, tedarik ihracatının artışı dikkat çekiyor. Totalde ise ihracatta AB ülkelerine bağımlılık had safhada.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından açıklanan ihracat rakamlarına göre sektör ihracatı kasımda yüzde 0,3 artışla 2 milyar 698 milyon dolar oldu.

Tedarik endüstrisi ihracatının yüzde 1, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatının da yüzde 43 arttığı kasım ayında; Fransa’ya yüzde 28, Birleşik Krallık’a da yüzde 43 artış kaydedildi. Kasım itibariyle Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer alan otomotivin payı toplam ihracatın yüzde 16,8 gibi en büyük kısmını oluşturdu.

Sektörlere göre Türkiye kasım 2020 ihracat rakamları

Tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 1 arttı

  • Kasımda Binek Otomobil ihracatı yüzde 13,5 azaldı ve 1 milyar 8 milyon dolar oldu.
  • Tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 1 artışla 908 milyon dolar,
  • Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 43 artışla 536 milyon dolar,
  • Otobüs – Minibüs Midibüs ihracatı da yüzde 25 azalışla 143 milyon dolar oldu.

Tedarik Endüstrisi ihracatında Almanya, İtalya, İspanya, Rusya ve Polonya’ya artış yaşandı. Romanya, Slovenya ve İran’a yönelik ihracatta ise düşüş oldu.

Türkiye otomotiv ihracatı Kasım 2020 mal gruplarına göre dağılımı

Kasım 2020 binek otomobil ihracatı:

Fransa’ya yüzde 55, İsrail’e yüzde 32, Mısır’a yüzde 40, ABD’ye yüzde 27 artış gösterdi.

İtalya, Almanya, İspanya, Birleşik Krallık ve Slovenya ile Belçika’ya yapılan ihracat değişik oranlarda düştü.

Ticari araç ihracatı Birleşik Krallık pazarında yüzde 176 artışla patlama yaptı. Ticari araçlar İtalya, Belçika,  Slovenya ve İspanya pazarlarına da adeta hücum etti. Ticari araç ihracatının düşüş gösterdiği ülkeler ise Almanya ve Hollanda oldu.

Otobüs-Minibüs Midibüs ürün grubu ihracatında İtalya ve Almanya’ya düşüş oldu. Buna karşılık İsveç, Azerbaycan – Nahçıvan ve Macaristan’a ise yüksek oranlarda artış yaşandığı.

2020 Ocak – Kasım itibariyle Türkiye ihracatı 152 milyar dolara yaklaştı. 2019’a göre düşüş yüzde 8.

Ülkelere göre otomotiv ihracatı:

Türkiye otomotiv sanayii kasım 2020 ihracatının 2.078 milyar dolarlık kısmı Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleşti.  AB Ülkeleri, ihracattan aldığı yüzde 77 pay ile yine ilk sırada yer aldı. AB ülkelerine yönelik ihracat 2019 yılı ile aynı seviyede gerçekleşti.

Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine ise yüzde 26 artış yaşandı.

 

Almanya’ya yapılan otomotiv ihracatının analizi:

Bu verilere baktığımızda Almanya’ya yönelik ihracatın araç üretimine katkı sağlayan tedarik endüstrisinde arttığı ama bitmiş ürün olan binek, hafif ve ağır ticari araçlarda azaldığı dikkat çekiyor. Yani Alman otomotiv sanayi Türkiye’den tedarik ettiği parçaları kullanacağı araçların üretimine öncelik verirken; Alman tüketicisi Türkiye’de üretilen araçlara yönelik talebini kısmış durumda.

Türkiye otomotiv ihracatının Avrupa Birliği ülkelerine bağımlılığı had safhada.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.