3 büyük, 300 bin çıtasını aştı, Hangi marka ne kadar oto üretti?

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11.1 gibi dünya rekoru kıran bir büyüme yaşarken, ekonominin lokomotifi otomotiv de üretim rekoru kırdı. 2017 Türkiye otomobil üretimi 11 aylık detayları belli oldu.

Türkiye otomotiv sanayi altın yıllarından birini yaşıyor.

Otomotiv Sanayi Derneği OSD, 2017 yılı 11 aylık üretim rakamlarını açıkladı. 11 ayda 1 milyon 592 bin adeti bulan Türkiye taşıt araçları üretiminin can damarını 1 milyon 47 bin adetle adetle 2017 Türkiye otomobil üretimi oluşturdu.

2016 yılı 11 ayında Türkiye toplam taşıt araçları üretimi 1 milyon 344 bin adet olarak gerçekleşmişti. Buna göre 11 aylık üretimdeki büyüme yüzde 16 olarak gerçekleşti.

Büyümede en büyük pay yüzde 60 oranındaki artışla küçük kamyonette olurken, adet bazında otomobil yüzde 24’lük büyümeyle sanayii rekora taşıdı.

Bir bakışta Türkiye otomotiv sektörü-2017-Ocak-Kasım—- ———————–Kaynak: OSD

Zirvedeki 3 büyük 300 bin sınırını geçti

11 ayda en yüksek üretim rakamını TOFAŞ elde etti. 10. aydada liderlik koltuğunda oturan TOFAŞ, 11 ayda 351 bin adetlik binek ve ticari araç üretim rakamını geride bıraktı.

İkinci büyük üretici ise 332 bn adeti geçen sadece otomobil üretimi yapan Oyak Renault oldu. BU rakamla aslında en büyük otomobil üreticisi ünvanını da elde etti Oyak Renault.

Üçüncü büyük üretim rakamına imza atan şirket ise Ford Otosan oldu. Koç Grubu’nun güçlü ortaklığındaki Ford Otosan, 11 ayda 336 bin adete yaklaşan üretim gerçekleştirdi.

Bu üçlünün arkasında ise 254 bin adetlik üretimiyle Adapazarlı Toyota Motor geldi. Başta bütün dünyada büyük talep gören C-HR olmak üzere Corolla ve Verso üreten tesis, 11 ayda tarihinin en yüksek üretim rakamına ulaştı.

Toyota Türkiye fabrikasında C-HR, Corolla ve Verso üretiliyor.

Hyundai 209 bin adeti geçen üretimiyle 5. büyük üretici oldu.

Honda Türkiye’nin üretimi 256 bin adete yönelirken, bu üretim Japon marka için önemli bir yükseliş tendinin başlangıcına işaret etti.

6. nesil Civic’ten 10. nesil Civic’e 300 bin Honda, Türkiye’de üretilip, yollara çıktı.

Türk Traktör 44 bin adetin biraz üzerindeki rakamla Türkiye’nin en büyük taşıt üreticileri arasında yerini alırken, sadece otobüs ve büyük kamyon üreten Mercedes 15 bin adeti geçen üretimle sıralamada yerini aldı.

2017 yılı 11 ayında hangi marka ne kadar araç üretti…

Türkiye otomotiv sanayini 2017 yılında rekora götüren modeller ise şunlar oldu:

Renault Clio, Clio SW ve Megane Sedan

Fiat Egea, Doblo, Fiorino, Linea

Ford Transit, Courier, Cargo

Toyota Corolla, C-HR ve Verso

Hyundai i10 ve i20

Honda Civic Sedan

Mercedes Atego, Axor, Convecta,

Temsa

Anadolu Isuzu

Man Neoplan

Karsan Jest

İşte 11 aylık Türkiye otomotiv ihracatçıları, hangi marka ne kadar aracı dışarıya sattı?

11 ayda hangi otomotiv şirketi ne kadar ihracat yaptı? Kaynak: OSD

 

http://otoajanda.com/hangi-marka-turkiyede-ne-kadar-arac-uretti-bursali-dev-315-bini-gecti/

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.