Türkiye ve AB: Nüfus, milli gelir, ekonomi, otomobil denklemi

Dünyanın en büyük ekonomisi 2019 yılı itibariyle halen Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Dev ekonomisi, kişi başına 60 bin doları bulan gayrisafi milli hasılası ile halen zirvede. Çin ve Japonya peşinde. Almanya, İngiltere, Fransa altta sıralanıyor. Ekonomi otomobil ayrılmaz ikili

KAYNAK: ACEA

Avrupa’ya geçtiğimizde en büyük ekonomi ve kişi başı ortalama gelirlerle otomobil satışlarının birbiriyle uyumlu ve istikrarlı gittiği görülüyor. Ekonomi otomobil dünyasındaki gelişmelere hassas tepki vermeye devam ediyor.

Avrupa ülkelerini nüfus, ekonomik büyüklük, kişi başı milli gelir ortalaması ve otomobil satışları açısından ele aldık. Türkiye nüfusunun onda biri ülkelerde Türkiye kadar otomobil satıldığı ortaya çıktı. Çekya, 10 milyon nüfusuyla Türkiye kadar araç satılan bir pazar.

Türkiye yeni otomotiv yatırımları beklerken, büyük pazar özelliğini yitirdi. Geriye sadece “potansiyel pazar” kısmı kaldı. Bakalım hangi ülkenin nüfusu ne kadar, ekonomik büyüklüğü ve GSMH’si ne kadar? Buna karşın 2019 ilk 4 ayında ne kadar araç satılmış?

ALMANYA: Avrupa’da en çok otomobilin satıldığı Almanya, 82 milyonun üzerinde Türkiye’ye yakın bir nüfusa sahip. Makine yapan makineler üretebilen Almanların ekonomik büyüklüğü 3 trilyon 693 milyar dolar. GSMH rakamı 45 bin dolar. Ve otomobil satışları 2019 ilk 4 ayında 1 milyon 190 bin adet.

İNGİLTERE: Diğer adıyla Birleşik Krallık. Nüfusu 66 milyonun biraz üzerinde. Ekonomik büyüklüğü 2 trilyon 637 milyar dolar. GSMH yani eski deyimle kişi başı ortalama geliri 40 bin dolar. Son 4 ay araç satış adeti 862 bin adet.

FRANSA : Son olarak başkent Paris’teki Notre Dame Kilisesi yangınıyla gözümüzün önüne gelen Fransa 65 milyon nüfusu, 2.5 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğü, 40 bin dolarlık GSMH’sine uygun olarak Avrupa’nın üçüncü büyük otomotiv satışlarına ev sahipliği yapıyor.

İTALYA: Fiat ve Ferrari’nin anavatanı. 59 milyonluk nüfusu, 1.9 trilyon dolarlık ekonomisi, 33 bin dolarlık kişi başı milli geliri ile Avrupa’nın ciddi büyüklerinden biri. Ama her an ekonomik krize girebilir ve Avrupa’yı da Euroyu da sarsabilir. Araç satışı ise 4 ayda 800 bine yakın.

İSPANYA: Avrupa’nın yaz tatili cenneti. 46 milyonu ayan nüfusu, boğa güreşleri, Ibiza, Mallorca, Kanarya gibi çok önemli çekim merkezi adaları ile ekonomisi turizm ve sanayiye dayanıyor. Ekonomik büyüklüğü 1.3 trilyon dolar, GSMH rakamı 28 bin dolar. araç satışları 4 ayda 712 bin adeti buldu. Bir ara Türkiye İspanya’nın önüne geçmişti.

BELÇİKA: Son yıllarda Türkiye otomobil satışları sıralamasında genelde burada yer alırdı. Şimdi Türkiye’nin yerinde küçük ama köklü bir ekonomi var. 11.5 milyonluk nüfus, 495 milyar dolarlık ekonomi ile Belçika. Kişi başı milli geliri ise 43 bin dolar. Araç satışları 4 ayda 209 bin adet.

POLONYA: Sırada bir Doğu Avrupa ülkesi var. Türkiye’yeyle benzerliklere sahip. Nüfusu 38 milyon, ekonomisi 528 milyar dolar büyüklüğünde. GSMH rakamı 14 bin dolar. 4 aylık araç satışında 148 bin adeti yakaladı.

HOLLANDA: Avrupa’nın küçük ama en verimli ülkelerinden. Nüfusu 17 milyon kişi. Ekonomisi 830 milyar dolarla Türkiye’ye yakın. Tabii nüfus az olduğu için GSMH rakamı 48 bin dolar. 4 ayda 113 bin yeni araç satışına ev sahipliği yaptı.

AVUSTURYA: Sıradaki pazar ikinci Almanya diyebileceğimiz bir ülke. Nüfusu 9 milyon bile değil. Sert ve uzun kış mevsimi yüzünden SUV tarzı araçlara, karda sürüş eğitimlerine bolca ev sahipliği yapıyor. Bu ülkede en az üç kez buzda sürüş eğitimi aldığımı hatırlıyorum. Seefeld’de Audi donmuş göl üzerinde 6 ay ileri sürüş eğitimleri veriyor.

İSVEÇ: 10 milyon nüfuslu ülkenin ekonomisi 535 milyar dolar büyüklüğünde. GSMH rakamı dünyanın en iyileri arasında. Bu kadar az nüfusa rağmen araç satışında 82 milyonluk Türkiye’nin önünde.

İSVİÇRE: Avrupa’nın kalbindeki çelik çekirdek. Sadece 8.6 milyon kişili yaşıyor. Bu nüfusa rağmen ekonomisi 678 milyar dolar büyüklüğe sahip. Bankaları, lüks saat endüstrisi, Nestle gibi gıda devleri, ilaç sanayinin kalbi. Kişi başı milli geliri 80 bin doların üzerinde. Tabii bu küçük nüfusa rağmen araç satışları da Türkiye’den fazla.

TÜRKİYE: 82 milyonu geçen nüfusa rağmen 851 milyar dolarlık ekonomik değer üretebiliyor. Kişi başı milli geliri 10 bin dolar ile orta gelir tuzağında. Araç satışlarında 2019 itibariyle performsı berbat ötesi.

ÇEKYA: Avrupa’nın ortasında Skoda’nın memleketi. Nüfusu 10 milyonun biraz üzerinde. Ekonomisi 216 milyar dolar büyüklükte. Kişi başı milli geliri Türkiye’nin iki katı. 4 ayda satılan araç sayısı Türkiye kadar.

DANİMARKA: Otomobilde Türkiye ile birlikte en yüksek vergilere sahip ülkesi olan Danimarka’nın nüfusu 6 milyon bile değil. Buna rağmen ekonomisi 330 milyar dolar büyüklüğe sahip. GSMH rakamı 57 bin dolar.

PORTEKİZ: Nüfusu 10 milyonun biraz üzerinde. Ekonomik büyüklüğü 219 milyar dolar. GSMH 26 bin dolar ve 4 ayda 73 bin araç satıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.