Türkiye’de 3 yılda biri hibrit, biri sedan 4 yeni model üretecek

Hyundai, Türkiye SUV üretecek mi spekülasyonlarından sonra 3 yıllık planını belirledi. 2019 yılında yeni i10 modelinin üretimiyle başlayacak atak döneminde 2020 yılında i20 ailesi yenilenecek. Yeni i20 modelinin üretimiyle başlayacak B segmenti üretim ve yatırım hamlesinde i20 tabanlı bir B SUV ve ardından Türkiye’ye özel i20 sedan başrolü oynayacak.

Hyundai, dünyadaki ilk uluslararası yatırıma olan Türkiye’ye 2020 yatırım hamlesi başlattı. Yatırımlarla Türkiye pazar payanı “10 kat” artırmayı ve ikinci büyük olmayı hedefleyen şirket, sihirli modellerini de belirledi.

Hyundai Türkiye Genel Müdürü Önder Göker

Hyundai Türkiye Genel Müdürü Önder Göker yeni Tucson 1.6 dizel otomatik lansmanında konuştu. Türkiye otomotiv pazarının küçülme yılı yaşadığını ve pazar tahminlerini geri çektiklerini dile getiren Göker, Tucson modeli satışlarında bu yıl 6 bin adeti göreceklerini, bunun 1500 adetini eski Tucson satışıyla yakaladıklarını açıkladı.

Hyundai olarak gözlerini pazarın ikinci büyüğü olmaya çevirdiklerini ifade eden yeni Başkan Ickkyn Oh ise “Satışlarımızı 10 kat artırmayı düşünüyorum.” dedi. Hyundai’nin Türkiye satışları 45-50 bin adetlerde. 10 kat artış demek 500 bin satış anlamına geliyor.

Türkiye’de i10 ve i20 modellerinin üretim ve ihracatını gerçekleştiren Hyundai, mevcut satış adetlerini bu büyüklüğüne uygun bulmuyor. Dünyada 5 milyon adete yaklaşan marka satışlarının içinde Türkiye’nin payı 1.6.

4 yeni Hyundai üretecek, biri B sedan olacak

Hyundai’nin yeni dönem planlarında Türkiye yine önemli biri yere sahip olacak. Avrupa pazlarına ihraç edilen i10 ve i20 modelleri yeni nesil olarak yine Türkiye’den gidecek. Ayrıca iki HB modelin yana bir sedan ve bir de i20 temelli bir B SUV eklenecek.

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, yıllardır B SUV ve B Sedan üretimi için ortaklarıyla görüşüyordu.

i20 modelinde hibrit bir motorun da görev yapacağını söyleyen Genel Müdür Önder Göker, “Mevcut dönemi de ihracatı artırarak” değerlenireceğiz.

Halen yüzde 60 seviyesinde olan yerlilik oranlarını daha da artırmayı planladıklarını anlatan Göker,

Leave A Reply

Your email address will not be published.