Türkiye’de üretilen 239 Mercedes otobüs 17 ülkeye yol aldı

Türkiye sadece otomobil ve hafif ticari de değil, otobüs ve kamyonda da Avrupa’nın ve dünyanın sayılı üretim noktalarından biri. Mayıs ayında 2,5 milyar dolarlık Türkiye otomotiv ihracatı içinde tek başına Mercedes otobüs ihracatı da önemli yer tutuyor. Hoşdere fabrikasında otobüs üretimi yapan Mercedes-Benz Türk, Mayıs ayında 17 ülkeye toplam 239 adet otobüs ihraç ettiğini açıkladı.
Alman otomotiv devinin Türkiye’den ihracat yaptığı ülkeler listesine Mayıs ayında Norveç, Slovenya ve Hırvatistan’ın da eklendi. Böylece 2022 yılının Ocak-Mayıs döneminde şirketin ihracat yaptığı ülke sayısı 24’e yükseldi.
2022 yılı ilk 5 ayında Mercedes-Benz Türk tarafından üretilip ihraç edilen otobüs sayısı 856 adete yükseldi.

Türkiye’de üretilen otobüslerin son durağı Avrupa ve ABD

Mercedes-Benz Türk, ürettiği otobüsleri aralarında Portekiz, Polonya, Hırvatistan
ve İtalya’nın da olduğu 16 Avrupa ülkesinin yanı sıra Amerika Birleşik
Devletleri’ne de ihraç etti.
Mayıs ayında 163 adetle en fazla otobüs ihraç edilen ülke olan Portekiz’i 15 adetle Polonya takip ederken, Hırvatistan ve İtalya’ya da 12’şer adet otobüs ihracatı gerçekleştirildi.
Yılın ilk 4 ayında 21 farklı ülkeye otobüs ihraç eden Mercedes-Benz Türk, Mayıs ayında Norveç, Slovenya ve Hırvatistan’a da ihracat gerçekleştirdi. Bu ülkelerle birlikte, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen otobüsler 2022 yılının Ocak-Mayıs döneminde toplam 24 ülkeye ihraç edildi.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.