Yerli otomobili kim üretecek derken… Türkiye’de üretilen otomobiller

Türkiye yeniden ve bir kez daha yerli otomobil tartışmalarının içinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TÜSİAD ve TOBB Kongrelerinde yeniden gündeme getirdiği yerli otomobil üretiminde “babayiğit”ler çıktığı belirtiliyor. Henüz isimleri resmi olarak açıklanmayan babayiğit adaylarıyla birinci tur görüşmeler tamamlanmış. Şimdi ikinci tur görüşmelere geçildiği belirtiliyor.

Bu görüşmeler sonrasında sahip dünya yollarında rekabet edebilecek hibrit ve elektrikli bir otomobil ortaya çıkması gündeme gelecek. Ama bunu beklemeden Türkiye’de hangi otomobillerin üretildiğine ve dünyadaki satışlarına bakalım.

Türkiye’de halen 130 ülkede satılan Megane Sedan’dan Toyota C-HR’a, Ford Courier’den Fiat Egea/Tipo’ya, Ram Promaster City’den Dodge Neon’a Hyundai i20 Active’den Honda Civic Sedan RS’e ve Isuzu D-Max’e kadar bir çok model Türk işçilerinin elinden çıkıyor.

İşte Türkiye’de üretilen otomobiller

 

Fiat Egea/Tipo, Doblo, Dodge Neon, Ram Promaster City, Linea, Fiorino

Ülkemizde en çok araba üreten marka Fiat. 130 ülkeye satılan araçlar güncel olarak şöyle:
Egea Sedan, Egea/Tipo HB ve Egea/Tipo SW, Dodge Neon (Egea Sedan’ın Meksika’ya gönderilen versiyonu)
Doblo, Opel Combo, RAM Promaster City (Doblo’nun ABD’ye ihraç edilen 2.0 lt benzinli motorlu versiyonu)
Fiorino, Peugeot Bipper, Citroen Nemo (Üretimleri yıl başında sona erdi)
Linea.Türkiye’nin en büyük otomotiv ihracatçısı olmaya oynuyor.
Küçük hafif ticari araç Fiorino.

Egea model ailesi TOFAŞ tarihine geçti.

Honda Civic Sedan

Geçtiğimiz yıl 10. nesil olarak yollarla buluşan Honda’nın yeni Civic modeli 20 yıldır ülkemizde sedan karoserle üretiliyor. Benzinli ve LPG ile çalışan seçenekleri bulunduğu gibi, yeni nesil 1.5 RS turbo benzinli motorla da bantlardan iniyor. Kuzey Afrika ülkeleri, İsrail ve Avrupa pazarlarına ihraç ediliyor. Bir kaç ay içinde ikinci vardiya üretime geçmeyi planlayan Honda Türkiye, Civic Sedan modelinde ilk dizel motorlu üretimi de Türkiye’de başlatacak.

Türkiye onu çok seviyor.

Renault Megane Sedan, Renault Clio 3 ve 5 kapı HB, Clio ST

Türkiye’de 350 bin adetlik kapasitesinin sınırlarında dolaşan Renault, Bursa fabrikasında Megane Sedan üretimini, yıllardır ürettiği Clio model ailesinin yanına ekledi. Fluence’ın yerini alan Megane Sedan, Türkiye başta olmak üzere çok tutuldu. Megane HB üretimini İspanya’ya kaçıran fabrika bunun açığını hiç hissetmedi. Ayrıca Renault’nun Bursa fabrikasında motor üretiminin yapıldığını da hatırlatalım. Buradaki motorlar hem Renault, hem Dacia hem de Nissan modellerinde görev yapıyor. Renault, Bursa’da ürettiği otomobilleri İtalya, İrlanda, Romanya, Çekya, İsrail, Polonya, Sırbistan, Tunus, Suudi Arabistan ve Ukrayna gibi ülkelerin yanı sıra Avusturalya’ya da gönderiyor. Megane bugüne kadar ülkemizde 519 bin adet üretildi.

Ford Transit, Courier, Custom

Türkiye’nin en büyük ihracatçısı ve üreticisi. 415 bin adetlik yıllık araç üretim kapasitesini 52 milyon dolarlık yeni yatırımla 455 bin adete yükseltiyor. Avrupa Transit ve Custom istedikçe Gölcük üretiyor. Amerikalı Ford’un Avrupa’daki ticari araç üssü. Türkiye’de hibrit Custom üretmesi gündemde. Courier adıyla dünyada sadece Türkiye’de üretilen küçük segment hafif ticari aracı ile 100 bin adetlik üretim yapıyor. Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç satıcısı olması, Türkiye’de üretilen Ford modelleriyle gerçekleşiyor.

Ford Yeniköy fabrikasında üretilen Transit Custom’a hibrid versiyon da Türkiye’de ütretilecek.

Hyundai i10, i20 3 ve 5 kapı ile i20 Active

Kuruluşu 1970’lere uzanan Koreli Hyundai’nin anavatanı dışındaki ilk deniz aşırı üretime başladığı coğrafya olan Türkiye’de şirket günümüzde saatte 36 araç üretiyor. Üç vardiya çalışılan fabrikada bu yıl üretim 235 bin adeti bulacak. Bugüne kadar İzmit fabrikasında 1 milyondan fazla üretim yapmış olan marka 40’tan fazla ülkeye otomobillerini ihraç edebiliyor. Halen i10 ve i20 modellerinin 3 ve 5 kapılarıyla i20 Active versiyonunu üreten Hyundai, yeni bir model yatırımı için hazırlıklarını sürdürüyor.

Toyota Corolla, Verso, C-HR

Halen Türkiye’de üç Toyota modeli üretiliyor. Bunlardan iri efsane Corolla. Toyota’nın Salancı Grubu ile ortak Türkiye’Ye gelmesiyle başlayan Corolla üretimi macerası, yıllar içinde git-gelerle yeni nesliyle devam ediyor. ama bu dünyanın en çok satan modelini sollayan bir yeni SUV var ki C-HR. Bu yılın ilk 6 ayında Toyota’nın Türkiye’deki üretimi 145 bin adeti geçti ve bu otomobillerin 128 bini dünya yollarına çıkak üzere gemilere yüklendi. Sadece Corolla değil C-HR ve adeta unutulan Verso da bu üçlünün diğer ayakları. C-HR hibrit motor seçeneğinin yanı sıra ABD pazarları için 2.0 lt benzinli motorla da üretiliyor.

 

Isuzu D-Max

Anadolu Grubu ile ortak ticari araç üreten ve satan Isuzu, Türkiye pazarı için pick up modeyli D-Max’i binli adetlerde Türkiye’de üretiyor. Bir  amanlar daha yüksek adetlerde üretilmesi v eAvrupa’ya ihracı gündemde olan D-Max, şimdilik sadece Türkiye pazarı için tek bir versiyon olarak bantlardan iniyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.